MH nevie, že by prehralo súd o ceny elektriny

Domácnosť, elektrina, euro
Foto: Ilustračné foto SITA//Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) – Ministerstvo hospodárstva SR (MH) nevie o tom, že by prehralo na Najvyššom súde SR spor so Slovenskými elektrárňami, a.s. (SE) o cene elektrickej energie. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Branislav Zvara, podľa neoficiálnych informácií Najvyšší súd SR vrátil spor na nové správne konanie. „Ministerstvo hospodárstva nemá k dnešnému dňu k dispozícii verdikt súdu, preto sa k nemu nie je možné vyjadriť. V prípade ak sa potvrdia neoficiálne informácie, ktoré v predmetnej veci sú, súd rozhodol o vrátení veci na nové správne konanie. Z takého verdiktu pre ministerstvo ani pre štát nevyplývajú žiadne povinnosti o odškodnení alebo akejkoľvek finančnej náhrade,“ uviedol Zvara.

Slovenské elektrárne podali žalobu na štát pre rozhodnutie vlády z roku 2008, na základe ktorého mal podnik vo všeobecno hospodárskom záujme predať v minulom roku elektrickú energiu určenú pre domácnosti za regulovanú cenu. Podľa Slovenských elektrární týmto krokom vláda porušila nielen slovenské ale aj medzinárodné záväzky. „Ministerstvo hospodárstva v otázke cien energií, prípadne ich neoprávneného zvyšovanie pre občanov, budú pokračovať v nastúpenom kurze pri rešpektovaní platnej legislatívy a noriem nastavených Európskou úniou,“ konštatoval Zvara.

Podľa denníka Pravda mali Slovenské elektrárne, v ktorých od apríla 2006 drží 66-percentný balík akcií talianska energetická skupina Enel, vyhrať spor tak na Krajskom súde v Bratislave ako aj na Najvyššom súde SR. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie si podľa Pravdy môže vymáhať od štátu odškodné vo výške 80 až 100 mil. eur.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRNS Najvyšší súd SRSE Slovenské elektrárne