Michal Martikán si vypádloval olympijskú miestenku

Suverénni slovenskí vodáci v Londýne
Víťazom kategórie C1 mužov na predolympijských pretekoch vo vodnom slalome v novovybudovanom areáli Lee Valley White Water Centre v londýnskej štvrti Broxbourne sa stal Slovák Michal Martikán (na zábere). Suverénny výkon predviedli aj trojnásobní olympijskí víťazi v C2, vodní slalomári Pavol a Peter Hochschornerovci, ktorí zvíťazili o viac ako tri sekundy pred ďalšou slovenskou posádkou bratrancov Ladislava a Petra Škantárovcov. Foto: SITA/Nina Jelenc

CARDIFF 9. júna (WEBNOVINY) – Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Alexander Slafkovský obsadil vo finále C1 mužov na pretekoch Svetového pohára vo waleskom Cardiffe 3. miesto a získal bronzovú medailu.

O najjagavejší kov ho pripravili dva nedovolené dotyky bránok.

Predviedol totiž vo finále absolútne najrýchlejšiu jazdu, ale štyri trestné sekundy, ktoré mu rozhodcovia pripočítali podľa pravidiel k času za „ťuky“, ho odsunuli až na bronzový stupienok. Z víťazstva sa tešil Brit David Florence, ktorý predtým triumfoval už aj v semifinále.

Ďalší traja slovenskí singlkanoisti sa do finále nekvalifikovali. Michal Martikán obsadil v semifinále 15. miesto. Aj to mu však stačilo na to, aby definitívne potvrdil svoju nomináciu na Hry XXX. olympiády v Londýne. Zdolal totiž svojho súpera v boji o jedinú „slovenskú“ miestenku Mateja Beňuša, ktorý skončil hneď za ním šestnásty.

Súperov delilo v cieli 49 stotín sekundy. Keďže nad ním zvíťazil aj pred necelým mesiacom na majstrovstvách Európy v nemeckom Augsburgu, vedie v internom „rozstrele“ už 2:0 a podľa vopred stanovených podmienok Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode (SZKDV) získal právo štartu v britskej metropole. Alexander Slafkovský už do ich súboja nemôže zasiahnuť. Štvrtý Slovák v 35-člennom štartovom poli Karol Rozmuš obsadil 20. miesto.

Neoficiálne výsledky – finále C1 mužov:

1. David Florence (V.Brit.) 100,46 (0 trestných sekúnd), 2. Alexander Lipatov (Rus.) 102,08 (0), 3. Alexander Slafkovský (SR) 102,57 (4), 4. Nicolas Peschier (Fr.) 103,72 (2), 5. Nico Bettge (Nem.) 106,14 (0), 6. Casey Eichfeld (USA) 106,22 (2), … nepostúpili do finále 15. Michal Martikán 106,28 (4), 16. Matej Beňuš 106,77 (6), 20. Karol Rozmuš (všetci SR) 109,05 (4)