Michal Martikán v Prahe úplne vybuchol, čierny deň favoritov

Michal Martikán na olympiáde v Londýne
Slovenský kanoista Michal Martikán počas semifinále C1 mužov na LOH 2012 v Londýne. Foto: SITA/AP

PRAHA 13. septembra (WEBNOVINY) – Bez slovenského zástupcu bude sobotňajšie finále kajakárov na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v Prahe.

Jánovi Šajbidorovi nevyšla druhá časť semifinálovej trate a napokon s výrazným odstupom na najlepších obsadil 27. miesto. Tridsaťročný Lipták síce zajazdil čisto, ale pomaly.

Víťazom semifinále kajakárov sa v Troji stal Nemec Hannes Aigner, ktorý zdolal o 71 stotín sekundy Poliaka Mateusza Polaczyka. Z tretej priečky sa do elitnej desiatky kvalifikoval Samuel Hernanz zo Španielska. Finále je na programe v sobotu o 13.32 h.

Na niektorých miestach mi nevyšla voda, nakopili sa chyby a nedalo sa to už potom dohnať. V strednej časti trate ma zastavila vlna a valce, snažil som sa ísť ideálnu stopu. Nemal som potom čas už ísť ideálne nájazdy do brán. Semifinálová trať bola náročná na koncentráciu. Teraz sa budem sústrediť na súťaž hliadok a verím, že v nej dosiahneme dobrý výsledok,“ povedal Ján Šajbidor.

Skončil aj olympijský víťaz

V semifinále sa skončili nádeje na úspech pre olympijského víťaza z Londýna 2012 Danieleho Molmentiho či obhajcu titulu z Čunova 2011 Petra Kauzera zo Slovinska. Smolu mal aj strieborný z OH 2012 Vavřinec Hradílek, ktorý dostal od rozhodcov päťdesiatku na šestnástej bránke a napriek suverénnej jazde dlho nepostupoval. Protest českej výpravy bol však úspešný a Hradílek napokon absolvuje finále, keď postúpil z 5. miesta.

Nezdary popredných kajakárov zakončili čierny deň favoritov. Už v kvalifikácii K1 žien sa rozlúčila Corinna Kuhnleová z Rakúska, ktorá tiež neobháji titul z roku 2011. V semifinále C1 sa súťaž zasa skončila pre Slováka Michala Martikána. „Z mojej strany to boli nepodarené preteky. Mal som problémy s kontaktnými šošovkami. Nevyužil som dostatočne skúsenosti z olympiády,“ uviedol Molmenti.

Slafkovský a Beňuš vo finále

Slafkovský

Dvaja slovenskí kanoisti Matej Beňuš a Alexander Slafkovský postúpili do finále C1 mužov na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v pražskej Troji. Víťazom semifinále sa stal strieborný medailista z Londýna 2012 Sideris Tasiadis z Nemecka. Finále singlkanoe je na programe v sobotu od 13.02 h.

Šancu obhájiť bronz z Čunova 2011 má stále Matej Beňuš. V semifinále skončil na 7. mieste. „Po prejazde cieľom som vedel, že by to mohlo stačiť. Som spokojný, chcel som byť vo finále. Začiatok nebol ideálny, ale ani záver. Táto jazda nebola zlá, ale ani dobrá. Povedal by som, že priemerná. Teraz sa musím dobre vyspať. Vo finále potrebujem vylepšiť celú jazdu a neťuknúť,“ tvrdil Matej Beňuš.

Alexander Slafkovský čakal dlho na potvrdenie postupu do finále. „Po dojazde som nebol nadšený. Semifinále mi nevyšlo podľa predstáv, mal som dotyk a nevedel som, či postúpim. Aj keď som pokazil niektoré pasáže, ten čas nebol až tak katastrofálny. Ako prichádzali do cieľa ďalší a ďalší pretekári, začínal som veriť, že to vydá na finále. Teraz som už som spokojný,“ tvrdil Slafkovský.

Tridsaťročný Lipták zatiaľ nemá vo svojej bohatej zbierke žiadnu individuálnu medailu z majstrovstiev sveta. Pred dvoma rokmi v Prahe vyhral finále Svetového pohára a rád by na tento úspech v kanáli v Troji nadviazal. „Deväť mesiacov sme trénovali na sobotu a na tú jednu jazdu. Uvidíme, ako to napokon dopadne. Potrebujem sa dobre vyspať a naladiť. Bude to hop alebo trop. Verím, že konečne pôjdem dobrú jazdu. Ak sa mi to podarí, mám na to, aby som skončil v trojke,“ dodal Alexander Slafkovský.

Nahnevaný Martikán

Michal Martikán musel prehltnúť ďalšiu horkú pilulku. Sklamanie z neho doslova trčalo. Pred dvoma rokmi v Čunove prišiel nielen o šnúru medailových umiestnení na majstrovstvách sveta v pretekoch jednotlivcov ťahajúcu sa od roku 1995.

V pražskej Troji chcel začať novú medailovú sériu na MS. „Je to zlé. Od štvrtej bránky som bojoval proti vode, piatu bránku som podišiel a už sa to so mnou viezlo. Nechytil som rytmus a bolo to celé zle. Urobil som veľa chýb,“ hneval sa Michal Martikán. Ak by tridsaťštyriročný rodák z Liptovského Mikuláša nechytil po dve trestné sekundy na osemnástej a dvadsiatej bránke, bol by ako posledný desiaty vo finále.

Od polovice trate tušil, že sa mu jeho sen vzďaľuje. „Bola to neobvyklá trať. Zdalo sa, že náročná, ale iba po fyzickej stránke. Po technickej stránke bolo všetko v poriadku. „Mal som namiesto techniky použiť v niektorých pasážach silu, neísť všetko napriamo. Nešlo mi to. Je to tak, keď idete len jednu jazdu za deň. Raz to vyjde, inokedy nie,“ smútil Michal Martikán, ktorý nemá na Prahu a na piatky trinásteho najlepšie spomienky. V minulosti mu v piatok trinásteho vykradli v českej metropole auto. „Asi to nie je najlepší deň,“ smútil Martikán.

Výsledky – majstrovstvá sveta vo vodnom slalome v Prahe:

K1 muži – semifinále (najlepších desať do finále): 1. Hannes Aigner (Nem.) 95,42 (0), 2. Mateusz Polaczyk (Poľ.) 96,13 (0), 3. Samuel Hernanz (Šp.) 96,78 (0), 4. Fabien Lefevre (Fr.) 96,85, 5. Vavřinec Hradílek (ČR) 97,34 (0), 6. Joseph Clarke (V. Brit.) 97,64 (0), … 27. Ján Šajbidor (SR) 104,47 (0)

C1 muži – semifinále (prvých desať do finále): 1. Sideris Tasiadis (Nem.) 104,43 (0), 2. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 104,83 (2), 3. Stanislav Ježek (ČR) 105,49 (0), 4. Benjamin Savšek (Slovin.) 105,79 (0), 5. Anže Berčič (Slovin.) 105,81 (0), 6. Ander Elosegi (Šp.) 105,91 (0), 7. Matej Beňuš 105,98 (2), … 9. Alexander Slafkovský 107,56 (2), 18. Michal Martikán (všetci SR) 111,89 (4)