Michal Martikán získal bronz na Oceania Open

Michal Martikán
Michal Martikán Foto: Ilustračné foto SITA/Marián Peiger

PENRITH 25. februára (WEBNOVINY) – Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Michal Martikán obsadil vo finále C1 mužov na pretekoch Oceania Open v austrálskom Penrithe 3. miesto.

„Som len na začiatku sezóny. Na vode trénujem jeden a pol mesiaca. To najdôležitejšie pre mňa ešte len príde. Musím sa pripraviť na olympijskú kvalifikáciu, majstrovstvá Európy a Svetový pohár. Ešte tu zostanem niekoľko týždňov a budem sa snažiť čo najviac pádlovať na divokej vode,“ uviedol po pretekoch jediný vodný slalomár na svete, ktorý sa môže pochváliť štyrmi olympijskými medailami.

Z prvenstva sa tešil Francúz Tony Estanguet, ktorý si tak zopakoval svoj triumf v tomto kanáli z OH 2000 v Sydney. „Boli to pravdepodobne moje posledné preteky v Penrithe v kariére. Preto som veľmi šťastný, že som zvíťazil. Bol to záver mojej zimnej prípravy, to najťažšie mám teda za sebou,“ povedal 33-ročný dvojnásobný olympijský víťaz.

Striebro medzi singlkanoistami si vybojoval úradujúci majster sveta z minuloročného šampionátu v Čunove – ďalší Francúz Denis Gargaud Chanut. V desaťčlennom finále boli aj ďalší dvaja slovenskí vodáci. Alexander Slafkovský skončil piaty, Matej Beňuš vynechal jednu z bránok na trati, do ďalšej si „ťukol“ a s 52 trestnými sekundami uzatváral výsledkovú listinu finále.

Aj v kategórii kajakárok si zlatú pozíciu z Hier XXVII. olympiády v Sydney zopakovala nestarnúca, už 43-ročná Češka Štěpánka Hilgertová. O viac ako dve sekundy za ňou zaostala o 26 rokov mladšia domáca Austrálčanka Jessica Foxová, bronz patrí ďalšej Češke Kateřine Kudějovej. Finále bolo bez slovenskej účasti. Elena Kaliská obsadila v semifinále štrnáste a Jana Dukátová sedemnáste miesto.

Výsledky:

C1 muži: 1. Tony Estanguet 93,55 s (0 trestných sekúnd), 2. Denis Gargaud Chanut (obaja Fr.) 94,99 (0), 3. Michal Martikán 95,68 (2), … 5. Alexander Slafkovský 101,43 (4), 10. Matej Beňuš 151,24 (52), … nepostúpil do finále 14. Karol Rozmuš (všetci SR)

K1 ženy: 1. Štěpánka Hilgertová (ČR) 101,31 (0), 2. Jessica Foxová (Aus.) 103,62 (2), 3. Kateřina Kudějová (ČR) 104,13 (2), … nepostúpili do finále 14. Elena Kaliská, 17. Jana Dukátová (obe SR)

Viac k osobe Alexander SlafkovskýElena KaliskáJana DukátováMatej BeňušMichal MartikánTony Estanguet