Miera nezamestnanosti na Slovensku ešte nikdy nebola nižšia, oznámil premiér Fico

PREMIÉR
Predseda vlády SR Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 20. júna (WebNoviny.sk) – Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla ku koncu mája tohto roka 7,35 %. Oproti aprílu sa miera evidovanej nezamestnanosti znížila o 0,39 percentuálneho bodu.

Medziročne bola miera nezamestnanosti minulý mesiac nižšia o 2,10 percentuálneho bodu. Na utorkovej tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič.

Potvrdzujú to údaje Štatistického úradu

Úrady práce evidovali na konci minulého mesiaca 200 391 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. Oproti aprílu ide o pokles o 10 713 ľudí. Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, klesol o 56 351 osôb.

„Dnes je historický deň. Nikdy v novodobej histórii Slovenska nebola nižšia nezamestnanosť ako v máji 2017,“ uviedol na tlačovej besede premiér Robert Fico. Doteraz najnižšia miera evidovanej nezamestnanosti podľa neho bola v lete 2008, a to na úrovni 7,36 %.

Historicky najnižšiu mieru nezamestnanosti podľa neho potvrdzujú aj údaje Štatistického úradu SR. Za poklesom miery nezamestnanosti predseda vlády vidí dobrý hospodársky rast, proaktívne opatrenia rezortu práce a sociálnych vecí a úsilie, ktoré vláda vynakladá na boj s nezamestnanosťou.

Predseda vlády očakáva na základe prognóz ďalší pokles nezamestnanosti, pričom už v tomto roku by podľa neho mohla miera nezamestnanosti klesnúť pod 7 %. „Stojíme pred výzvou absolútneho nedostatku pracovnej sily,“ uviedol Fico. O tomto probléme by mala podľa neho mala rokovať budúci týždeň Rada solidarity.

Podporovať budú len znevýhodnených

Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter poukázal na to, že kým v uplynulých rokoch bola kríza z hľadiska schopnosti dať ľuďom prácu, v súčasnosti je problém nájsť kvalifikovanú pracovnú silu na miesta, ktoré požadujú obsadiť jednotliví zamestnávatelia. „Chceme a budeme podporovať len znevýhodnené skupiny uchádzačov o zamestnanie,“ povedal. Podľa neho ide o mladých ľudí do 29 rokov, dlhodobo evidovaných nezamestnaných a nezamestnaných nad 50 rokov. Pri nezamestnanosti vidí v súčasnosti dva základné problémy, a to jej regionálny charakter a jej štruktúru.

Šéf rezortu práce upozornil na to, že narastá počet výberových konaní na obsadenie voľných pracovných miest. „Efektívnosť je 6 percent,“ uviedol Richter. Z tisícov ľudí, ktoré úrady práce pozvali na výberové konania, sa totiž podarilo zamestnať len 6 percentám nezamestnaných, čo minister považuje za veľmi nízke číslo.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 8,69 %. Medzimesačne to znamenalo pokles o 0,44 percentuálneho bodu, medziročne to bolo menej o 2,44 percentuálneho bodu.

Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval v máji 236 934 osôb. Medzimesačne je to pokles o 11 819 osôb, v porovnaní s májom vlaňajška je to menej o 65 330 ľudí.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Ján RichterMarián ValentovičRobert Fico
    Firmy a inštitúcie Vláda SR