Miera nezamestnanosti Slovákov bola najnižšia od marca 2009

Nezamestnanosť
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 20. decembra (WebNoviny.sk) – Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla na konci novembra tohto roka 10,77 %. Ide o najnižšiu mieru nezamestnanosti od marca 2009. V porovnaní s koncom októbra miera evidovanej nezamestnanosti klesla o 0,21 percentuálneho bodu, medziročne bola minulý mesiac nižšia o 1,48 percentuálneho bodu.

Na nedeľnej tlačovej besede o tom informoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič. Úrady práce evidovali na konci minulého mesiaca 290 512 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. Oproti koncu októbra ide o pokles o 5 758 ľudí. Medziročne množstvo uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, kleslo v novembri o 40 005 osôb.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 12,50 %. Medzimesačne to znamenalo pokles o 0,26 percentuálneho bodu, medziročne to bolo menej o 1,36 percentuálneho bodu. Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval na konci novembra 337 031 osôb. Oproti koncu októbra je to pokles o 7 168 osôb, v porovnaní s novembrom vlaňajška je to menej o 36 987 ľudí.

„Podarilo sa nám za štyri roky výrazne znížiť nezamestnanosť,“ povedal na tlačovej besede premiér Robert Fico. Tento fakt podľa neho potvrdzuje to, že nezamestnanosť nie je predmetom predvolebnej kampane. Vláde sa totiž podľa Fica darí znižovať mieru nezamestnanosti na úrovne, o ktorých sa pravici na Slovensku „nikdy ani len nesnívalo“. Za štyri roky podľa premiéra na Slovensku vzniklo 130 tisíc nových pracovných miest, a preto sľub Smeru-SD vytvoriť v nasledujúcom volebnom období 100 tisíc pracovných miest považuje za absolútne reálny.

Premiér Fico upozornil na to, že z približne 290 tisíc evidovaných nezamestnaných má asi 113 tisíc nezamestnaných len základné vzdelanie alebo nemá ukončené ani základné vzdelanie. Zamestnávatelia pritom podľa premiéra avizujú nedostatok pracovných síl a nezamestnaní už aj odmietajú ponúknutú prácu. „Je reálne, že v roku 2016 pôjdeme pod 10 percent,“ povedal predseda vlády k očakávanému vývoju miery nezamestnanosti.

Ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera teší, že klesá počet nezamestnaných vo veku do 29 rokov, dlhodobo nezamestnaných, ako aj nezamestnaných vo veku nad 50 rokov. „V Európskej únii sme vyhodnotení ako druhá najúspešnejšia krajina, čo sa týka znižovania počtu dlhodobo nezamestnaných,“ povedal.

Upozornil, že do konca novembra sa rekvalifikovalo 21 tisíc uchádzačov o zamestnanie prostredníctvom tzv. programu Repas. „Čo je najdôležitejšie, 38 percent z nich sú dlhodobo nezamestnaní,“ povedal Richter. Viac ako polovica nezamestnaných sa podľa neho po absolvovaní rekvalifikačného kurzu zamestnala.

Šéf rezortu práce a sociálnych vecí vyzdvihol aj príspevok na podporu prvého zamestnania, pri ktorom úrady práce evidujú od začiatku tohto roka 2 726 žiadostí od zamestnávateľov. „Zamestnali sme 4 tisíc mladých ľudí prostredníctvom tohto nástroja,“ povedal Richter.

Ministerstvo pritom podľa neho pripravuje ďalších šesť národných projektov pre mladých ľudí, dlhodobo nezamestnaných a nezamestnaných vo veku nad 50 rokov. „Máme na týchto šesť projektov pripravených 280 miliónov a očakávame, že po realizácii týchto projektov sa zamestná 90 tisíc ľudí, ktorí sú doteraz evidovaní ako nezamestnaní,“ dodal minister práce.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián ValentovičRobert Fico