Nezamestnanosť na Slovensku v prvom štvrťroku klesla, najdynamickejšie v Žilinskom kraji

úrad práce
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 6. júna 2022, 15:38

Počet ľudí bez práce v prvom štvrťroku podľa výberového zisťovania pracovných síl dosiahol 174,9-tisíca. Počet nezamestnaných bol medziročne nižší o 8,1 %. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa počet nezamestnaných po sezónnom očistení znížil o 3 % na 177,5-tisíca osôb.

Krátkodobá nezamestnanosť klesla

Miera nezamestnanosti oproti rovnakému obdobiu minulého roka klesla podľa Štatistického úradu SR o 0,7 percentuálneho bodu na 6,4 %. V aktuálnom prvom štvrťroku 2022 tvorili dlhodobo nezamestnaní 116-tisíc osôb, čo predstavovalo takmer 36-percentný medziročný nárast. Podiel dlhodobo nezamestnaných bol podľa úradu oveľa vyšší ako pred rokom.

Ešte v prvom štvrťroku 2021 tvorili ľudia bez práce dlhšie ako 11 mesiacov len 45 % spomedzi všetkých nezamestnaných, aktuálne to bolo vyše 66 %. Krátkodobá nezamestnanosť klesla na začiatku roka 2022 o takmer polovicu, naďalej bolo bez práce menej ako 12 mesiacov necelých 59-tisíc osôb.

Z regionálneho hľadiska počet nezamestnaných v prvom štvrťroku medziročne klesol vo všetkých ôsmich krajoch SR. Relatívne najviac nezamestnaných medziročne ubudlo v Žilinskom kraji, a to o 22,2 % a v Bratislavskom kraji o 18,7 %.

Najdynamickejší pokles v Žilinskom kraji

Naopak, len minimálny pokles počtu nezamestnaných nastal v Banskobystrickom kraji, o 1 %. Najviac nezamestnaných bolo aj naďalej v Prešovskom kraji, teda viac ako 40-tisíc osôb, v Košickom kraji to bolo takmer 35-tisíc osôb a v Banskobystrickom kraji vyše 31-tisíc ľudí.

Najvyššia miera nezamestnanosti bola v Prešovskom kraji, teda 11,8 %. Tesne pod úrovňou 10 % bola miera nezamestnanosti v Banskobystrickom a Košickom kraji. Naopak, najnižšia miera nezamestnanosti bola v Bratislavskom kraji, a to 2,5 %, a v Trenčianskom kraji 3,2 %.

Vo všetkých krajoch Slovenska klesla miera nezamestnanosti, relatívne najdynamickejšie v Žilinskom kraji, kde miera nezamestnanosti klesla o 1,4 percentuálneho bodu a dosiahla 4,3 %.

Karty zamieša vojna aj zdražovanie

Ako pre agentúru SITA povedala analytička 365.bank Jana Glasová, zlepšovanie situácie na trhu práce je dôsledkom popandemického zotavovania ekonomiky. V ďalších kvartáloch bude však karty miešať podľa nej vojna na Ukrajine a s ňou súvisiace výpadky v dodávkach viacerých výrobkov či komponentov, čo ohrozuje priemyselnú výrobu, a taktiež aj vysoké ceny energií a ropy, ktoré predražujú výrobu.

„Tieto faktory budú brzdiť náš ekonomický rast a môžu viesť aj k dočasnému zvýšeniu počtu nezamestnaných v niektorých priemyselných odvetviach,“ dodala analytička.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR