Mierová dohoda v Južnom Sudáne nezlepšila prístup k potravinám, ľuďom hrozí smrť vyhladovaním

Južný Sudán, hlad
Dvadsaťročná Adel Bol, 20, s 10-mesačnou dcérou Akir Mayen pri výdajni jedla v Malualkuel, Južnom Sudáne. Foto: ilustračné, SITA/AP

JUBA 22. februára (WebNoviny.sk) – V Južnom Sudáne je aj päť mesiacov po uzavretí mierovej dohody 1,5 milióna ľudí na pokraji vyhladovania a polovica populácie, viac ako šesť miliónov ľudí, čelí extrémnemu hladu. Informujú o tom Organizácia Spojených národov a juhosudánska vláda v správe, ktorú zverejnili v piatok.

Bez pomoci pritom hrozí, že do mája tieto čísla ešte stúpnu – extrémnym hladom bude ohrozených viac ako 7,5 milióna ľudí a 260-tisícom z nich bude hroziť smrť vyhladovaním, čo predstavuje nárast o 70 percent oproti rovnakému obdobiu minulého roka.

Skutočnosť, že aj mesiace po skončení občianskej vojny, počas ktorej zahynulo takmer 400-tisíc ľudí a milióny prišli o svoje domovy, obyvateľstvo stále hladuje, znepokojuje humanitárne organizácie.

Od minulého roka sa na celonárodnej úrovni nič nezlepšilo. To, že rovnaké množstvo ľudí má stále problémy s prístupom k základným potravinám, je začiatok znepokojujúceho trendu,“ vyjadrila sa Katie Rickard z organizácie REACH.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov