Mierová snaha taiwanského prezidenta o sporných ostrovoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu

BRATISLAVA 13. septembra (WBN/PR) – Napätie vo Východočínskom mori sa začalo stupňovať potom, čo Čína vyslala 2 lode na monitorovanie sporných, neobývaných ostrovov, na ktoré si robí nárok Čína, Taiwan a Japonsko, ale znárodnila ich japonská vláda podpisom kúpnej zmluvy na tri z ostrovov.

Územný spor o súostrovie piatich neobývaných ostrovov, ktoré sú na Taiwane známe ako Tiaoyutai, v Japonsku ako Senkaku a v Číne ako Diaoyu má dlhú históriu diplomatických hádok.

Čeliac rastúcim obavám o sporné územie, Nan-Yang Lee, zástupca Čínskej republiky (Taiwan) na Slovensku dúfa, že všetky zainteresované strany vezmú do úvahy Iniciatívu o mieri vo Východočínskom mori prezidenta Ma v záujme zachovania bezpečnosti a stability v regióne.

Lee sa vyjadril, že prezident Čínskej republiky (Taiwan) vyzval všetky zaujaté strany aby preukázali zdržanlivosť a vyhli sa stupňujúcim konfrontačným činom, aby odložili spory a neprerušili dialóg, aby rešpektovali medzinárodné právo a riešili spory mierovou cestou, aby hľadali konsenzus a zostavili Kódex správania vo Východočínskom mori, a aby vytvorili mechanizmus spolupráce pre skúmanie a rozvíjanie zdrojov vo Východočínskom mori.

Podľa prezidenta Ma má byť Iniciatíva realizovaná v dvoch etapách. Prvá etapa zahŕňa propagáciu myšlienky riešenia sporu mierovým dialógom a recipročným vyjednávaním za účelom posilnenia vzájomnej dôvery a kolektívneho prínosu. Druhá etapa predstavuje vytvorenie mechanizmu pre spoločný prieskum a rozvoj zdrojov, ktorý vytvorí sieť mieru a spolupráce vo Východočínskom mori.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať