Mierové rozhovory pokračujú aj v stredu, Ukrajina odmieta model „neutrality“ bez bezpečnostných záruk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vojna na Ukrajine, mierové rokovanie
Druhé kolo mierových rokovaní delegácií Ukrajiny a Ruska. Foto: archívne, Maxim Guček/BelTA Pool Photo via AP.
  • aktualizované 16. marca 2022, 13:40

Hlavný ruský vyjednávač pri rozhovoroch s Ukrajinou povedal, že obe strany rokujú o možnom kompromise, podľa ktorého by Ukrajina v budúcnosti mohla mať menšiu a nezúčastnenú armádu.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Nové kolo ukrajinsko-ruských rozhovorov sa očakáva v stredu.

Kľúčový je štatút Krymu a Donbasu

„Diskutuje sa o celom rade otázok spojených s veľkosťou ukrajinskej armády,“ povedal v stredu podľa ruských tlačových agentúr ruský vyjednávač Vladimir Medinskij. „Ukrajina navrhuje rakúsku alebo švédsku možnosť neutrálneho štátu, ale štátu, ktorý má vlastnú armádu a námorníctvo.“

Medinskij poznamenal, že kľúčovou otázkou rozhovorov je štatút Krymu anektovaného Ruskom a separatistami ovládaného regiónu Donbas na východe Ukrajiny, ktorý Rusko uznáva ako nezávislý. Ukrajina považuje obe časti za svoje územie.

Iné modely nie sú – iba ukrajinský

Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského však uviedol, že Ukrajina odmieta tvrdenia Ruska týkajúce sa prijatia švédskeho alebo rakúskeho modelu neutrality. Referuje o tom spravodajský web CNN.

Mychajlo Podoľak povedal, že Ukrajina je momentálne vo vojnovom stave s Ruskom a bezpečnostný model „môže byť len ukrajinský“ a s „právne overenými bezpečnostnými zárukami“. „Nie sú žiadne iné modely alebo možnosti,“ povedal.

Ukrajina chce záruky a silných spojencov

Podľa Podoľaka Ukrajina bude chcieť absolútne bezpečnostné záruky. „To by znamenalo, že signatári záruk nebudú stáť bokom v prípade útoku na Ukrajinu, ako je to dnes,“ dodal s tým, že namiesto toho by sa „aktívne zúčastnili v konflikte po boku Ukrajiny a poskytli by okamžitú dodávku potrebných zbraní“.

Podoľak vyhlásil, že Ukrajina nikdy nebola militaristickým štátom, ktorý útočí alebo plánuje zaútočiť na svojich susedov. „Preto chce mať dnes Ukrajina skutočne silný okruh spojencov s jasne definovanými bezpečnostnými zárukami,“ skonštatoval.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Mychajlo PodoľakVladimir Medinskij