Miest na osemročných gymnáziách bude menej a výber bude prísnejší, tvrdí Lubyová

MŠ SR: Výsledky rokovaní o eurofondoch
Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 28. januára (WebNoviny.sk) – Rodičia najmä v Bratislavskom kraji by sa mali pripraviť na to, že miest na osemročných gymnáziách bude menej a výber bude prísnejší. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to nedeľu povedala ministerka školstva Martina Lubyová.

Zníženie kvót na päť percent

Problém zníženia kvót na osemročné gymnáziá na päť percent chcela riešiť ich zvýšením na desať percent prostredníctvom poslaneckej novely, parlamentný výbor pre školstvo ju však minulý týždeň nepodporil. „Teraz je jediná cesta cez plénum parlamentu, cez ďalší poslanecký návrh na zvýšenie kvóty, je to ale neisté,“ vyhlásila s tým, že v platnosti zatiaľ zostáva päťpercentná kvóta.

Poslankyňa Veronika Remišová (OĽANO), ktorá je podpredsedníčkou výboru NR SR pre školstvo, so zvyšovaním kvót nesúhlasí, preto spomínaný poslanecký návrh nepodporila. Navrhuje, aby sa opäť posunula účinnosť novely školského zákona, ktorá v roku 2008 zaviedla päťpercentnú kvótu na osemročné gymnáziá a ktorej účinnosť bola odsúvaná až do septembra minulého roku. Medzičasom je nutné hľadať „spravodlivé riešenie tejto chaotickej situácie“. „Túto situáciu spôsobilo ministerstvo školstva, účinnosť zákona už mohlo odložiť, no neurobilo nič,“ vyhlásila Remišová.

Na internáty európske fondy

Ministerka Lubyová poukázala aj na kompetenčný problém, keďže osemročné gymnáziá sú v kompetencii okresných úradov, teda ministerstva vnútra. Tieto kompetencie by sa podľa nej mali vrátiť pod ministerstvo školstva, na čom už podľa nej panuje zhoda v rámci celého politického spektra.

„Išlo by tak o presun niektorých kompetencií. V tom prípade kompetencií o rozpisovaní osemročných gymnázií,“ uviedla Lubyová. Vysvetlila, že už od budúceho školského roka by tak ministerstvo školstva mohlo určovať kritériá, na základe ktorých by sa deti rozdeľovali do prvých tried osemročných gymnázií. Čo sa týka vysokoškolských internátov, na ich opravy použije ministerstvo školstva európske fondy, z ktorých môže financovať rekonštrukciu v rámci zlepšovania energetických parametrov. Samotné ministerstvo tiež ešte tento rok vyčlení financie na opravy, sumu však nechcela konkretizovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina LubyováVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR