Migranti v Röszke prerazili plot, polícia zasiahla 'slzákom'

Maďari použili proti utečencom vodné delo i slzotvorný plyn
Migranti demonštrovali na maďarsko-srbskej hranici pri obci Horgoš proti uzavretiu hraníc. Príslušníci zásahovej jednotky maďarskej polície proti nim použili slzotvorný plyn a nasadili aj vodné delo. Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 16. septembra (WebNoviny.sk) – Migranti na srbskej strane hraníc pri juhomaďarskej obci Röszke v stredu popoludní stratili trpezlivosť, prerazili plot a začali utekať na maďarskú stranu. Príslušníci zásahovej jednotky maďarskej polície proti nim použili slzotvorný plyn a nasadili aj vodné delo, informoval denník Blikk.

Obrazom: Maďari použili proti utečencom vodné delo i slzotvorný plyn

Pri Röszke zostalo na srbskej strane po utorňajšom sprísnení podmienok prisťahovalectva a technickom uzatvorení zelenej hranice niekoľko tisíc migrantov. Časť z nich sa vydala na cestu do Rakúska cez Chorvátsko.

Zvyšní migranti sa dožadovali prechodu do Maďarska a vyhrážali sa, že ak ich do 13.00 h nevpustia na maďarské územie, zbúrajú zábrany. Na popud zrejme skupiny utečencov z Afganistanu napokon zaútočili na plot a cez otvor vstupovali do Maďarska.

Maďari použili proti utečencom vodné delo

Policajti okolo 15.00 h utekajúci dav v krátkom čase zastavili slzotvorným plynom a vodným delom, čo dôrazne kritizoval srbský minister sociálnych vecí Aleksandar Vulin. Pre srbskú štátnu televíziu na mieste incidentu, kde sa snažili stovky migrantov preraziť zábrany a vstúpiť na maďarské územie, minister vyhlásil, že Maďarsko na to nemá právo.

„Prúd vody dela zasiahol druhú stranu hranice, na to nemá právo žiadna krajina, preto proti tomu dôrazne protestujem,“ povedal Vulin, ktorý je poverený aj riešením migračných záležitostí. Poznamenal, že chápe sklamanie migrantov po tom, čo Maďarsko uzatvorilo hranice.

Srbská polícia nezasiahla proti migrantom, ktorí na maďarských policajtov ponad plot zaútočili kameňmi a kusmi betónu. O ich pomoc požiadal šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó. Minister oznámil, že oba hraničné prechody Röszke-Horgoš budú uzatvorené 30 dní.

Obrazom: Migranti zo Srbska smerujú do Chorvátska

Maďarsko vybuduje zábrany aj na hranici s Rumunskom

Pri juhomaďarskej obci Kübekháza, kde sa končí srbsko-maďarský hraničný úsek a začína rumunsko-maďarský, začali v stredu s prípravami na budovanie technických zábran proti migrantom na rumunských hraniciach, informovala agentúra MTI.

Stavebný priestor zabezpečuje polícia spolu s príslušníkmi maďarskej armády. Starosta obce Kübekháza Róbert Molnár tento krok vlády ostro kritizoval, súčasne vyjadril ľútosť nad tým, že takto obec stratí doterajší bezprostredný cezhraničný kontakt s partnerskými obcami v Rumunsku a Srbsku. Riadnou cestou totiž vzdialenosti medzi nimi dosahujú aj desiatky kilometrov.

Minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó v utorok vyhlásil, že protiimigračné zábrany, ktoré chránia jeho hranice so Srbskom, plánuje Maďarsko rozšíriť aj na časť hraničnej línie s Rumunskom. Zámer Budapešti postaviť bariéru medzi dvoma členskými krajinami EÚ okamžite odsúdila rumunská vláda.

„Rozhodli sme sa začať prípravné práce na výstavbu plota, ktorý sa začne stavať na mieste, kde sa stretávajú maďarské, srbské a rumunské hranice,“ povedal Szijjártó.

Vztýčenie plotu je v rozpore s duchom Európy

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Predĺženie pohraničného plota smerom na východ má zabrániť tomu, aby sa hlavný migračný prúd smerujúci do Maďarska, ktorý doteraz prichádzal z územia Srbska, presmeroval na maďarsko-rumunské hranice. Szijjártó zdôraznil, že Budapešť o svojich plánoch informovala rumunskú stranu.

Maďarsko v pondelok dokončilo výstavbu plota na svojich 175 kilometrov dlhých hraniciach so Srbskom. Teraz ho plánuje predĺžiť aj na časť hraníc s Rumunskom, až za rieku Mureš (maďarsky Maros), ktorá pretína maďarsko-rumunské hranice.

„Rumunské ministerstvo zahraničných vecí sa domnieva, že vztýčenie plotu medzi dvoma členskými krajinami EÚ a strategickými partnermi nie je správnym politickým krokom a je v rozpore s duchom Európy,“ uvádza sa v stanovisku rezortu diplomacie v Bukurešti.

Plot vybudujú aj na hranici s Chorvátskom

Maďarsko vybuduje plot aj na vybraných úsekoch maďarsko-chorvátskej štátnej hranice. V interview, ktoré sa už v stredu objavilo v internetovom vydaní mienkotvorného rakúskeho denníka Die Presse to oznámil maďarský premiér Viktor Orbán. Podľa vlastných slov už Orbán hovoril o tejto záležitosti so šéfom rezortu vnútra a plány výstavby plotu na tejto hranici už jestvujú.

Maďarský premiér ďalej naznačil, že jeho krajina má už prax s výstavbou plotu na maďarsko-srbskej hranici. Dodal však, že jej skutočnou silou nebudú ploty, ale novelizovaná legislatíva, ktorá umožňuje za ilegálne prekročenie štátnej hranice udeliť prísne tresty.

Na kritiku, ktorú zožal maďarský premiér od rakúskeho kancelára Wernera Faymanna, reagoval Viktor Orbán s nadhľadom. „Neberiem to osobne. Je to politická hra,“ poznamenal a dodal, že ho so šéfom rakúskej spolkovej vlády spája dobrý vzťah a že pravidelne spolu telefonujú. „Musíme spolupracovať. Čo nám zostáva iného?,“ konštatoval a poznamenal, že Faymann pri vzájomných rozhovoroch nikdy nepoužil výrazy, ktoré zvolil na verejnosti.

Podľa Orbánových slov si európski ľavičiari rozdelili pracovné zaťaženie tak, že každý deň si jeden z nich zvolí za terč útokov maďarského premiéra. Reakcia predsedu maďarskej vlády, ktorý neočakáva Faymannovo ospravedlnenie, sa týka slov rakúskeho kancelára o tom, že strkanie utečencov do vlakov vo viere, že pocestujú úplne inde, vyvoláva spomienky na najtemnejšie obdobie nášho kontinentu.

Orbán pritvrdil svoj postoj, nechce multikulturalizmus
Foto: SITA/AP

Orbán bude proti kvótam bojovať a hlasovať

„Študovali sme, čo sa udialo v západoeurópskych štátoch v uplynulých rokoch. Napriek skutočnému úsiliu západných vlád sa moslimské komunity v nich neintegrovali. Ak niektorý národ chce vytvoriť paralelné spoločnosti, má na to právo. My, Maďari, nechceme paralelné spoločnosti, pretože kresťania v tom číselne neuspejú. Ak vpustíme moslimov na náš kontinent, čoskoro ich bude viac ako nás,“ vyhlásil maďarský premiér.

Potom dodal: To je „jednoduchá otázka demografie, matematiky a neobmedzených zdrojov moslimov v islamskom svete. Nehovorím o náboženstve, ale o kultúre, hodnotách, životnom štýle, sexuálnych návykoch, slobode prejavu, rovnosti medzi mužmi a ženami“.

Viktor Orbán sa v interview, ktoré poskytol popri Die Presse aj britským The Times, nemeckému Die Welt a francúzskemu Le Figaro, vyjadril proti zavedeniu záväzných kvót pre rozdelenie utečencov medzi členské krajiny únie a dodal, že bude proti tomu bojovať a hlasovať.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Péter SzijjártóViktor Orbán