Migrantov pribúda, do Grécka sa snažia dostať z Turecka

Pri pobreží Líbye cez víkend zachránili tisícky migrantov
Talianska námorná hliadka koordinovala jednu z najväčších záchranných operácií v roku 2015. Len za dva dni na mori zachránili takmer šesťtisíc migrantov. Foto: SITA/ AP

BRUSEL 15. mája (WEBNOVINY) – Agentúra pre spoluprácu na ochrane vonkajších hraníc EÚ posilňuje svoje operácie v časti Stredozemného mora pri Grécku vzhľadom na zvyšujúce sa počty nelegálnych migrantov, ktorí sa pokúšajú dostať do krajiny z Turecka.

Riaditeľ Frontex-u Fabrice Leggeri to uviedol vo štvrtkovom rozhovore pre tlačovú agentúru AP, kde vyjadril znepokojenie nad situáciou v Grécku a upozornil, že migračné prúdy sa presúvajú „zo stredného do východného Stredomoria“. Čoraz viac ľudí podľa neho prichádza z Turecka rovnako po mori ako aj po súši a „pohybujú sa veľmi rýchlo, takže musíme byť flexibilní“.

Mnohí sa plavia v nafukovacích člnoch

Grécko v uplynulom roku zaznamenalo zvýšený prílev Sýrčanov, ktorí unikajú pred pokračujúcou občianskou vojnou. Mnohí sa plavia v nafukovacích člnoch na grécky ostrov Lesbos vzdialený od západného pobrežia Turecka len deväť kilometrov.

Odtiaľ sa často snažia pokračovať na pevninu trajektami. Iní volia cestu po súši cez turecké hranice s Gréckom a Bulharskom, kde Frontex takisto posilňuje svoju prítomnosť. Agentúra plánuje zvýšené nasadenie v Stredozemnom mori od júna do septembra, čo je hlavná sezóna pre plavby migrantov.

Migranti utekajú aj pred chudobou

Agentúra OSN pre utečencov odhaduje, že od začiatku roka 2015 už v Stredozemnom mori zahynulo okolo 1800 migrantov, čo je 20-násobný nárast oproti rovnakému obdobiu v roku 2014. Predpokladá sa, že preplaviť sa tento rok pokúsilo už asi 60 000 ľudí.

Mnohí z nich utekajú pred konfliktami a chudobou z krajín, ako sú Sýria, Eritrea, Nigéria či Somálsko. Európska komisia v stredu predstavila dlho očakávaný plán označený ako Európska agenda pre migráciu, ktorý by mal viesť k rovnomernejšiu rozloženiu azylantov medzi jednotlivými štátmi EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom