Migrantov z prívesu pred supermarketom zadržali ako svedkov, šoférovi hrozí trest smrti

Nájdení mŕtvi migranti v kamióne pred Walmartom
Na mieste, kde našli kamión s mŕtvymi migrantmi, vytvorili domáci pietne miesto plné sviečok a prázdnych fliaš od pitnej vody. Foto: SITA/AP

SAN ANTONIO 27. júla (WebNoviny.sk) – Americké úrady zadržali trinásť migrantov, ktorých v nedeľu našli v prívese pred obchodom Wallmart v San Antoniu s ďalšími 26 dehydrovanými ľuďmi na pokraji smrti a ôsmimi mŕtvymi osobami.

Všetci trinásti sú potenciálnymi svedkami, ktorí by mohli počas procesu v tomto prípade vypovedať, píše agentúra AP. Ako uviedol hovorca kancelárie prokurátora v San Antoniu, migranti sú pod federálnym dozorom.

Šoféra obvinili z prevádzačstva

Na súde ich bude reprezentovať Michael McCrum, podľa ktorého by všetci mali podať svoje svedectvo v auguste. Niektorých z nich úrady možno prepustia ešte pred súdnym procesom.

Právnik predpokladá, že ich budú držať v niektorom zo záchytných zariadení pre migrantov v oblasti San Antonia a dúfa, že s nimi nebudú „zaobchádzať ako s žetónmi v politickej hre, ale ako s ľuďmi,“.

Šofér nákladného auta, ku ktorému príves patril, sa pred súd postaví už v pondelok a podľa texaských zákonov by mohol dostať aj trest smrti. Jamesa Matthewa Bradleyho Jr. vyšetrovatelia obvinili z prevádzačstva „za účelom získania komerčnej výhody či súkromného finančného zisku“.

Desať utečencov zahynulo

Tragédiu v texaskom San Antoniu neprežilo dovedna desať ľudí. Okrem ôsmich v prívese zomreli aj dve z pôvodne dvadsiatich hospitalizovaných osôb.

Na podozrivý príves upozornil políciu pracovník predajne Walmart, na ktorej parkovisku bolo prevádzačovo nákladné auto odstavené. Zamestnanec Walmartu začal tušiť, že niečo nie je v poriadku, keď z prívesu v noci zo soboty na nedeľu zrazu vystúpil muž a požiadal ho o vodu.

Polícia si spätne pozrela aj záznamy priemyselných kamier a zistila, že počas noci na parkovisko prišlo a vzápätí odišlo viacero vozidiel, do ktorých naložili ľudí z prívesu a odviezli ich nevedno kam.

Podľa doterajších zistení v nákladnom priestore počas celej cesty nefungovala klimatizácia. Guatemalské aj mexické úrady potvrdili, že sa medzi ľuďmi v prívese nachádzali aj ich občania. Podľa vyšetrovateľov sa v prívese mohlo pôvodne viezť až sto ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom