Migrantov zo záchrannej lode organizácie Mission Lifeline prijme aj Nórsko

Malta Europe Migrants
Loď Lifeline s migrantmi zakotvila 27. júna 2018 v prístave na Malte Foto: SITA/AP

VALLETTA 28. júna (WebNoviny.sk) – Migrantov z lode nemeckej mimovládnej organizácie Mission Lifeline, ktorá po niekoľkých dňoch strávených v Stredozemnom mori v stredu zakotvila na Malte, prijme aj Nórsko.

Prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter to oznámil maltský premiér Joseph Muscat. Nórsko sa tak stalo deviatou krajinou, ktorá zo zmienených 234 migrantov prijme osoby s nárokom na azyl. Ďalšími štátmi sú Francúzsko,Taliansko, Luxembursko, Portugalsko, Írsko, Holandsko, Belgicko a Malta.

Medzi spomínanými 234 migrantmi je päť detí. Tri bábätká a troch dospelých po zakotvení vo Vallette hospitalizovali v národnej vládnej nemocnici, informovala maltská vláda. Maltské úrady začali vo štvrtok ráno s kontrolou migrantov na účely určenia, či majú nárok na azyl alebo sú ekonomickými migrantmi. Osoby, ktoré zaradia do druhej skupiny, následne pošlú do ich domovských krajín.

Úrady tiež zadržali spomínanú loď, pričom sa odvolávali na nezrovnalosti v záchrane migrantov, a začali vyšetrovať jej kapitána. Mission Lifeline na vyšetrovanie vo štvrtok reagovala s tým, že kapitán aj posádka lode „striktne dodržiavali medzinárodné právo“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom