Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: gingerbreadni.org
10. septembra 2014 Ekonomika od SITASITA Diskusia(12)

Mihál by dal vianočné príspevky rodičom, nielen penzistom

BRATISLAVA 11. septembra (WEBNOVINY) – Nárok na vianočný príspevok by podľa poslanca Jozefa Mihála (SaS) mali mať aj poberatelia materských dávok a rodičovských príspevkov. Ako uviedol v rozprave k novele zákona o poskytovaní vianočného príspevku niektorým poberateľom dôchodku, ide o jeho takzvaný fiktívny pozmeňujúci návrh.

“Rád by som ho podal, ale nie som pre časový stres schopný získať ďalších 14 podpisov pod svoj návrh,” povedal. O novele zákona k vianočným príspevkom pre penzistov s nižším dôchodkom totiž parlament rokoval v skrátenom legislatívnom konaní.

Mihál by znížil hranicu dôchodku

Exminister práce a sociálnych vecí by tiež navrhol znížiť hranicu dôchodku, do ktorej štát poskytuje penzistom vianočný príspevok, z terajších 60 percent priemernej mzdy na Slovensku (494,4 eura) na dvojnásobok životného minima (396,18 eura). Dôchodok v sume 494,4 eura totiž Mihál považuje na slovenské pomery za nadpriemerný.

Zmenil by tiež vzorec pre výpočet výšky vianočného príspevku tak, aby bolo jeho poskytovanie solidárnejšie. Podľa Mihála tiež treba zvážiť, či by sa nemalo zohľadňovať aj to, aký druh dôchodku osoba dostáva. Ako príklad uviedol krátené invalidné dôchodky pri poklese schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o 40 percent až 70 percent.

Zaujalo ho vyplácanie sirotských dôchodkov

Poslanec za SaS tiež poukázal na vyplácanie vianočných príspevkov poberateľom sirotských dôchodkov. Ako príklad uviedol otca desiatich detí s dôchodkom 300 eur. Ten bude mať v decembri tohto roka nárok na vianočný príspevok v sume takmer 82 eur. Ak by zomrel, tak by každé z jeho nezaopatrených detí malo nárok na sirotský dôchodok v sume 30 eur mesačne.

Keďže ich sirotský dôchodok by bol pod životným minimom, mali by v decembri tohto roka nárok na vianočný príspevok v maximálnej sume 100 eur. Spolu by tak desať sirôt dostalo podľa Mihála vianočný príspevok v celkovej výške 1000 eur.

Odporúčané články

Smer zamietol Frešov návrh, Ukrajinu najprv prerokuje výbor Štát odškodní vojnové siroty, na Slovensku sú ich stovky

Témy

Diskusia

RÓM No sak to nic ze mihal nedal-ale nas Fico by mal nam dac vianocny prispevok na dzeci-sak sme ho volili ne?A naso zeny uboziatka rodza aj za gadzovky-bo jim se nechce-ta len sicko na tote naso. RÓM No sak to nic ze mihal nedal-ale nas Fico by mal nam dac vianocny prispevok na dzeci-sak sme ho volili ne?A naso zeny uboziatka rodza aj za gadzovky-bo jim se nechce-ta len sicko na tote naso. J57 Ach tak, nejde o návod ako zabiť otca, ale získať otca, ktorý bude mať čoskoro úmrtný list. Vraj v určitých regiónoch je príliš veľa sirôt, lebo otcom je starý otec. Starí otcovia tam zomierajú tak skoro? V parlamente bolo vysvetlené,... J57 Ach tak, nejde o návod ako zabiť otca, ale získať otca, ktorý bude mať čoskoro úmrtný list. Vraj v určitých regiónoch je príliš veľa sirôt, lebo otcom je starý otec. Starí otcovia tam zomierajú tak skoro? V parlamente bolo vysvetlené,... J67 V tom článku je to o sirotách napísané tak, ako keby malo byť vhodné, aby otec umrel a siroty by dostali viac na vianočnom príspevku. Alebo to bolo myslené tak, že siroty by dostali príliš veľa v prípade úmrtia otca?...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Autolike.sk

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Mňamky-recepty

NAJKY.sk

Byvanie je hra

DRAN.sk

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...