Mikuláš Dzurinda vylúčil vládu so Smerom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mikuláš dzurinda
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 8. januára (WEBNOVINY) –

Smer nepochyboval, že SDKÚ uprednostní zlepenec

Smer-SD nikdy nepochyboval podľa hovorcu strany Erika Tomáša o tom, že SDKÚ-DS dá opäť prednosť pravicovému zlepencu pred stabilitou.

Ako povedal Tomáš dnes pre agentúru SITA, strana Smer-SD sa preto musí koncentrovať na čo najlepší výsledok, aby takáto vláda, ktorá trápi Slovensko v súčasnosti, už nevznikla.

„O to dôležitejšie bude rozhodnutie občanov v marcových parlamentných voľbách,“ dodal. Parlamentné voľby budú 10. marca.

Strana Mikuláša Dzurindu po marcových voľbách so Smerom-SD vládnuť nebude.

„SDKÚ-DS po parlamentných voľbách v roku 2012 nevstúpi do vlády s politickou stranou Smer-SD. Naše rozhodnutie je trvalé a záväzné, je také, aké je z úcty voči občanom,“ povedal dnes Dzurinda na tlačovej besede v sídle strany.

SDKÚ-DS sa chce podľa Dzurindu sústrediť na spoluprácu s KDH a Mostom-Híd. Pre spoluprácu so SaS bude určujúce, ako budú liberáli vnímať úlohu Slovenska v eurozóne.

Pre povolebnú spoluprácu bude pre Dzurindu kľúčová zhoda v štyroch oblastiach – posilňovanie stability eurozóny, udržanie rovnej dane, dokončenie a presadenie zmien v justícii a vymenovanie generálneho prokurátora Jozefa Čentéša.

Želá si tiež, aby Slovensko posilňovalo svoju konkurencieschopnosť, ktorú považuje za kľúčovú pre hospodársky rast, aby sa podarilo udržať alebo ešte spružniť súčasné znenie Zákonníka práce a presadenie odvodovej reformy, ktorá pomôže živnostníkom a strednej vrstve. Volebný program má už SDKÚ-DS pripravený, vo štvrtok ho budú konzultovať v Modre a následne ho strana predstaví verejnosti

K Obyčajným ľudom sa stavia patrne

Hoci súčasná situácia vytvoreniu stredopravej vlády nenasvedčuje, Dzurinda tejto možnosti verí. „Už sme boli neraz v omnoho ťažšom postavení. Ak budeme mať jasno a budeme veľmi chcieť, tak šanca tu je. Teraz sa láme chlieb, “ podčiarkol s tým, že tak ako by občania nemali strácať nádej, ani politici nemajú právo na rezignáciu. SDKÚ-DS chce vytvoriť alternatívu voči vláde sociálnych demokratov a pokračovať v práci začatej v roku 2010. „Vnímame ako veľkú výzvu pre SDKÚ-DS pokúsiť sa v parlamentných voľbách dosiahnuť taký výsledok, aby Slovensko mohlo v týchto zmenách pokračovať,“poznamenal.
Mikuláš dzurinda
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

K možnej spolupráci s Obyčajnými ľuďmi Igora Matoviča sa dvojnásobný premiér stavia opatrne.

„Ak vzniká strana bez toho, aby mala jasné ideové ukotvenie, tak to v mojom vnútri vyvoláva skôr pochybnosti,“ vyhlásil s dodatkom, že hoci sa nechce nikoho dotknúť, Slovensko už má s novými politickými stranami skúsenosti.

Zo súčasnej krízy vzíde podľa lídra SDKÚ-DS Európa posilnená a Slovensko by sa malo usilovať o možnosť z tejto budúcej sily čerpať.

V tejto súvislosti zdôraznil, že vláda nespojila schvaľovanie zvýšeného eurovalu s hlasovaním o dôvere, ale preto, aby sa Slovensko neznemožnilo a neocitlo sa na okraji európskeho politického spektra. Poukázal na prípad Maďarska, kde „si chvíľu mysleli, že nepotrebujú nikoho“ a v súčasnosti je pre južných susedov prioritou vyrokovanie pomoci s Medzinárodným menovým fondom.

Šéfku FNM podržia

SDKÚ-DS pri hlasovaní vo vláde podrží Annu Bubeníkovú na čele Fondu národného majetku (FNM), ktorú chce odvolať SaS pre informácie v spise Gorila. „Budeme hlasovať proti návrhu pána (ministra hospodárstva Juraja) Miškova. Ide o parlamentné voľby, každá politická strana sa bude snažiť zaujať tak, ako vie,“ povedal v nedeľu predseda strany Mikuláš Dzurinda.

Pre Dzurindu je dôležité, že Bubeníková informácie z dokumentu Gorila vylúčila a podala trestné oznámenie. Pripomenul, že kauzu polícia vyšetrovala za vlády Roberta Fica a nemyslí si, že by bezpečnostné orgány v tom čase boli SDKÚ-DS zhovievavé. „Nikdy by som nepredložil personálny návrh, o ktorom mám pochybnosti,“ zdôraznil líder SDKÚ-DS.
Anna Bubeníková
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Možnosť, že finančné skupiny mohli vplývať na jeho vládu, Dzurinda kategoricky vylúčil.

„Nemôžem vylúčiť, že sa nejakí jednotlivci usilovali vplývať,“ pripustil vzápätí a zdôraznil, že jeho vláda takémuto tlaku nikdy nepodľahla.

Samotný dokument Gorila vníma Dzurinda ako anonymné podanie s množstvom konkrétností, ktoré si vyžiadali jeho preverenie. „Ak niečo preverené nebolo, tak to treba urobiť hneď a zaraz,“ povedal s dodatkom, že takéto vyšetrovanie je v kompetencii polície a prokuratúry.

V prípade, že by chcel niekto spochybniť Dzurindove tvrdenia o tom, že tlaku finančných skupín jeho vlády nepodliehali, je pripravený sa brániť. „Keby tento výrok chcel niekto spochybniť tak to bude iné podanie,“ zastrájal sa. Poznamenal tiež, že má čisté svedomie, nikdy netelfonoval s novinármi, aby ich „dirigoval“ ani policajtom či príslušníkom SIS nebránil v šetrení podzrení z trestnej činnosti.

Bubeníkovej sa zastal aj minister financií Ivan Mikloš. Zdôraznil, že informácie v Gorile nie sú potvrdené a vysvetlil, že Bubeníková sa na miesto vo fonde dostala pre svoju kvalitnú činnosť pri zachraňovaní Východoslovenských železiarní. Tvrdenie Miškova, ktorý Bubeníkovú do fondu nominoval, že jeho podpis bol len formálny, označil Mikloš za lož. „Čo znamená formálny podpis pána Miškova? To znamená že so svojím podpisom nesúhlasím? Ja som mu ruku nedržal,“ povedal Mikloš.

Dávky len chudobných

SDKÚ-DS chce zadlženie Slovenska riešiť aj obmedzením vyplácania sociálnych dávok pre vyššie príjmové skupiny. „Máme to v programe. Považujeme za nie dobré, ak dostávajú rôzne dávky aj ľudia, ktoré ich nepotrebujú, ktorí na ne nie sú odkázaní,“ povedal dnes na tlačovej besede podpredseda strany a minister financií Ivan Mikloš. Jeho stranícky šéf Mikuláš Dzurinda zdôraznil, že šetrenie nestačí a kľúčové bude prísť na to, ako si udržať existujúce zahraničné investície a prilákať nové.
Peniaze, mena
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Prípadnú príjmovú hranicu, od ktorej by sa zastavilo čerpanie napríklad príspevku pri narodení dieťaťa Mikloš nezmienil s tým, že je to technický parameter, ktorý sa bude odvíjať aj od rozhovorov s prípadnými koaličnými partnermi.

Podčiarkol, že SDKÚ-DS odmieta zadlžovanie riešiť rušením rovnej dane a zvyšovaním zdaňovania práce pre dobre zarábajúcich ľudí, ako to navrhuje Smer-SD. „V konečnom dôsledku by sa nám to vypomstilo tým, že by ekonomika menej rástla,“ vysvetlil stranícky postoj.

Okresanie sociálnych služieb pre dobre zarábajúcich dnes v televízii Markíza pripustil predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Tvrdí, že človek, ktorý zarobí tritisíc eur mesačne, nepotrebuje dávku pri narodení dieťaťa, či podporu v nezamestnanosti 1 500 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla BugárIvan MiklošMikuláš Dzurinda
Firmy a inštitúcie SDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana