Mikuš si myslí, že o víťazstvo ho pripravila neetická kampaň

József Berényi, Tibor Mikuš
Zľava: József Berényi a Tibor Mikuš. Foto: SITA/Pavol Machovič

TRNAVA 10. novembra (WEBNOVINY) – Favorit volieb v Trnavskom samosprávnom kraji Tibor Mikuš netajil sklamanie z toho, že nezvíťazil už v prvom kole volieb predsedu kraja.

Podľa jeho slov mohla rozhodnúť ,,mimoriadne neetická a zákerná kampaň“. Vyjadrenie pre novinárov dlho odmietal dať s vysvetlením, že kým nie je zrátané všetko, nemá o čom hovoriť. ,,Naozaj odznelo veľa podlostí, najmä zo strany kandidáta strany, ktorá si hovorí, že je kresťanská a demokratická,“ povedal Mikuš skoro ráno, keď už bolo zrátaných viac ako 95 percent hlasov voličov.

Výsledky krajských volieb si môžete pozrieť —–> v tomto článku.

V druhom kole sa chce Mikuš uchádzať o podporu všetkých obyvateľov kraja bez ohľadu na národnosť. Svojmu súperovi v druhom kole Józsefovi Berényimu zablahoželal a podotkol, že bojoval vo voľbách čestne. „Ľudia rozpoznali to, kto sa správa slušne, hovorí vecne a neklame voličov, to ma teší,“ povedal Mikuš.

Ako ďalej dodal, dvaja kandidáti viedli niekoľko mesiacov klamlivú kampaň prostredníctvom billboardov, tlačovín aj niektorých médií. On a jeho rodina sa údajne stali terčom podlých anonymných útokov. Na otázku agentúry SITA, či bude pred druhým kolom volieb robiť kampaň aj v južnej časti kraja, súčasný župan odpovedal, že sa bude uchádzať o hlasy všetkých občanov.

„Hovorím o celom kraji, aj na juhu sú moji spoluobčania, ktorých mám rád a ktorých si vážim, a bez ohľadu na to, ako hlasovali v prvom kole, ja sa uchádzam o ich podporu,“ povedal Mikuš. Hranie s „maďarskou kartou“ vylúčil. „Ja sa neznížim k nečestnému zápasu, nikdy som to nerobil, inak sa ani teraz správať nebudem,“ dodal.

Postup do druhého kola volieb predsedu Trnavského samosprávneho kraja považuje József Berényi z SMK za splnenie vytýčeného cieľa.

Teraz chce rokovať so šéfom strany Most-Híd Bélom Bugárom o jeho podpore v súboji s Tiborom Mikušom. ,,Keď ma tam poslali voliči, je moja psia povinnosť zabojovať, získať čo najviac hlasov a pokúsiť sa o víťazstvo,“ povedal. Ako predseda Strany maďarskej komunity netajil spokojnosť s jej výsledkami vo voľbách.

,,Nie je to úspech len môj, ale celej SMK, ktorá má stále veľmi silné zastúpenie na juhu, kde sme porazili parlamentnú stranu Most-Híd,“ povedal Berényi. V Trnavskom samosprávnom kraji bude mať SMK rovnako ako doteraz jedenásť poslancov.

Výsledky volieb v Trnavskom kraji:

Kandidát
Počet hlasov
Podiel hlasov v %
Tibor Mikuš (Smer, SNS, KSS)
31 310
40.04
József Berényi (SMK, OKS)
14 339
18.33
Ivan Uhliarik (KDH, SDKÚ-DS)
14 284
18.26
József Nagy (Most-Híd)
14 174
18.12
Andrej Richnák (Nový parlament)
3765
4.81
Jozef Ravasz (SRU)
317
0.40

Pred prvým kolom volieb viedol Berényi kampaň prakticky len v okresoch Galanta a Dunajská Streda, ako to bude pred druhým kolom, zatiaľ nevedel povedať s vysvetlením, že si musí k tomu sadnúť so svojimi spolupracovníkmi.

Najviac hlasov v prvom kole volieb predsedu získal doterajší župan Tibor Mikuš, ktorý kandidoval ako nezávislý, ale s podporou Smeru-SD a viacerých menších strán. Za svojho súpera v druhom kole považoval kandidáta KDH a SDKÚ-DS Ivana Uhliarika, ktorého však v samom závere sčítavania hlasov preskočil Berényi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe József BerényiTibor Mikuš