Mileniáli majú záujem o špecializované pracovné pozície, pre niektoré firmy to môže byť problém

Práca; zamestnanosť; ekonomika
Foto: ilustračné; thinkstock.com

BRATISLAVA 11. augusta (WebNoviny.sk) – Mileniáli, alebo generácia Y, teda ľudia narodení v rokoch 1980 až 1995, majú záujem o špecializované pracovné pozície. Dôležitosť mileniálov na trhu práce je stále výraznejšia.

Žiadajú aj vysokoškolské vzdelanie

Niektoré firmy však môžu mať problém nájsť v tejto skupine nových zamestnancov. Ako upozorňuje Profesia na svojom webe, odvetvia ako cestovný ruch, textilný priemysel či poľnohospodárstvo sú totiž mimo záujmu mileniálov.

Generácia Y má záujem najmä o špecializované pracovné pozície a s požiadavkou vysokoškolského vzdelania. Ich záujmy by mali sledovať najmä firmy so zamestnancami v zákazníckej podpore. Ukazuje sa, že až 42 percent uchádzačov, ktorí reagujú na Profesia.sk na tieto miesta, sú práve ľudia v tejto vekovej kategórii. Mileniáli majú tiež veľký záujem o prácu v technike a rozvoji, manažmente, personálnej oblasti či v bankovníctve.

Databáza životopisov tiež ukázala, že 84 percent mileniálov deklaruje, že ovláda angličtinu. Jej znalosť je u mileniálov lepšia, ako je to pri generácii X (narodení v rokoch 1960 – 1980), kde znalosť tohto jazyka uvádza zhruba 65 percent ľudí.

Úroveň angličtiny

Ešte väčší podiel anglicky hovoriacich má generácia Z (narodení v roku 1995 a neskôr), ktorú však významná účasť na trhu práce ešte len čaká. Lepšie jazykové znalosti potvrdzujú mileniáli v porovnávaní s generáciou X aj pri ovládaní nemčiny.

V životopisoch uvádza jej ovládanie 53 percent mileniálov. Zaujímavosťou však je, že takýto pozitívny vývoj nemecky hovoriacich už nevidíme pri generácii Z. „Naopak, môžeme usúdiť, že podiel ľudí, ktorí ovládajú nemecký jazyk sa pri mladších ročníkoch znižuje,“ píše Profesia na webe.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom