Milície bojujú o ropné terminály a priechod do Tuniska

Kurdské protesty majú obete
Američanmi vedené nálety v Sýrii vytlačili bojovníkov Islamského štátu na okraj kurdského mesta Kobani. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v utorok vyjadril obavy, že Kobani v najbližšom čase ´padne´ do rúk IŠ a dodal, že skupina sa nedá poraziť iba leteckými náletmi (Turecko-sýrske hranice, 8. októbra 2014). Foto: SITA/AP

BENGÁZI/TRIPOLIS 15. decembra (WEBNOVINY) – Ozbrojené frakcie spriaznené s dvoma súperiacimi vládami Líbye v nedeľu viedli boje o ropné terminály na pobreží Stredozemného mora ako aj o hlavný hraničný priechod do Tuniska a vyvolali tak opäť spomienky na občiansku vojnu v roku 2011, ktorej výsledkom bol pád režimu na čele s Muammarom Kaddáfím.

Vládne sily bránili ropné zariadenia zo vzduchu

Medzinárodne uznávané vedenie so sídlom v meste Tobruk na východe krajiny nechalo bombardovať zo vzduchu protivníkov, ktorí sa pokúšali zmocniť ropných zariadení as-Sidr a Ras Lánúf. Tie príslušný štátny koncern odstavil z dôvodu zásahu „vyššej moci“, hoci sú najväčšími svojho druhu v Líbyi a dokopy cez ne prechádzalo zhruba 350-tisíc barelov suroviny denne, čo je viac ako polovica vyvážaného množstva.

Sily slúžiace vláde Abdalláha as-Sanního cez víkend bombardovali aj milície pri západnej hranici s Tuniskom, ktoré bojujú o kontrolu nad priechodom Ras Adždír.

Tunisko ponechalo hranicu otvorenú

Medzinárodne uznávaný minister vnútra Umar as-Sinkí tvrdí, že hraničný priechod je v rukách jeho rezortu, jeden z predstaviteľov pohraničnej stráže ako aj starosta blízkeho mesta Zuvára to však popreli. Štátna tlačová agentúra so sídlom v Tripolise, kde už niekoľko mesiacov pôsobí paralelná vláda a parlament, informovala o 15 obetiach náletov vrátane troch Egypťanov.

Tunisko zatiaľ ponechalo hranicu otvorenú, radí však svojim občanom, aby do Líbye necestovali. K najnovšiemu stupňovaniu násilia prichádza v období, keď OSN plánuje obnoviť rokovania medzi znepriatelenými skupinami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom