Aktualizované: Jednotky Líbyjskej národnej armády obsadili hlavné letisko v meste Tripolis

Líbya je sužovaná ozbrojeným konfliktom.
Foto: ilustračné, SITA/AP
  • aktualizované 6. apríla 17:54

BENGÁZI 6. apríla (WebNoviny.sk) – Jednotky Líbyjskej národnej armády (LNA) obsadili hlavné letisko v meste Tripolis. Stalo sa tak dva dni po tom, ako im veliteľ Chalífa Haftar nariadil obsadiť mesto.

Tlačová kancelária LNA v sobotu takisto uviedla, že kontroluje oblasť južne od mesta. Letisko nie je funkčné od roku 2014, keď ho počas bojov poškodili. Vláda krajiny ani OSN sa k najnovším správam zatiaľ nevyjadrili.

Vyzvali na zastavenie násilia

Milície na západe Líbye v piatok zaútočili proti LNA, pričom vykonali letecký útok a zadržali približne sto vojakov.

V piatok zasadala za zatvorenými dverami aj Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov, ktorá vyzvala obe strany na zastavenie násilia.

Zakázal streľbu na civilistov

Najnovšie nepokoje sa objavili deň po tom, ako do krajiny pricestoval generálny tajomník OSN António Guterres, ktorý na tlačovej konferencii uviedol, že problémy v krajine nemožno riešiť vojenskou cestou.

„Opúšťam Líbyu s ťažkým srdcom a veľkým znepokojením,“ povedal novinárom na letisku krátko po tom, ako sa v piatok stretol s Haftarom.

Vodca LNA predtým vojakom prikázal, aby do hlavného mesta prišli v pokoji a použili zbrane len proti tým, „ktorí vyhľadávajú nespravodlivosť a uprednostňujú konfrontáciu a boj“. Jednotkám tiež zakázal strieľať na civilistov či neozbrojených ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov