Milióny Američanov odpočúvala CIA, odhalil to zamestnanec

Cia
Foto: flickr.com

WASHINGTON 10. júna (WEBNOVINY) – Kauzu okolo zaznamenávania telefónnych dát miliónov Američanov odhalil bývalý zamestnanec Ústrednej spravodajskej služby (CIA).

Dvadsaťdeväťročný Edward Snowden škandál odhalil britskému denníku The Guardian, ktorý o ňom v rozsiahlej reportáži informoval ešte minulý týždeň. Snowden chcel podľa vlastných slov „ochrániť základné práva ľudí na celom svete“.

„Ako ľudská bytosť som sa cítil povinný pomôcť ľuďom oslobodiť ich od útlaku,“ vyhlásil. Mladík ešte v roku 2003 vstúpil do armády, aby bojoval v Iraku, tam sa však pre zlomeniny oboch nôh počas vojenského výcviku napokon nedostal. Jeho nadriadení ho podľa neho trénovali „zabíjať Arabov“ a vraždením boli „posadnutí“. Neskôr vstúpil do CIA a stal sa počítačovým analytikom napriek tomu, že nikdy nedokončil ani strednú školu.

The Guardian ešte vo štvrtok informoval, že americká vláda zaznamenávala takzvané metadáta v prípade telefonickej a internetovej komunikácie miliónov Američanov. Pôvodné správy hovorili o „odpočúvaní,“ napokon sa však ukázalo, že vláda len získavala informácie o mieste, dĺžke a iných detailoch hovorov. Praktiku podľa denníka umožnilo tajné rozhodnutie súdu.

The Guardianu sa podarilo získať kópiu dokumentu, ktorý dokazuje, že administratíva prezidenta Baracka Obamu si zaznamenáva komunikáciu miliónov amerických občanov. Robí tak bez ohľadu na to, či sú podozriví z akýchkoľvek zločinov a väčšinou ide o bežných ľudí, voči ktorým sa nevedie žiadne vyšetrovanie. Ide o zákazníkov komunikačnej spoločnosti Verizon. Jej šéf Ed McFadden sa však ku škandálu odmietol vyjadriť. Verizon eviduje 121 miliónov zákazníkov, ktorí využívajú jeho telefonické aj bezdrôtové siete.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Edward Snowden
Firmy a inštitúcie CIA Central Intelligence Agency