Milióny ľudí demonštrovali v Turecku proti pokusu o prevrat

Demonštrácia proti pokusu o prevrat v Turecku
Účastníci demonštrácie proti pokusu o štátny prevrat v Turecku. Istanbul, 7. august 2016. Foto: SITA/AP

ISTANBUL 7. augusta (WebNoviny.sk) – Milióny Turkov sa v nedeľu zišli na masovej demonštrácii v Istanbule proti zmarenému pokusu o vojenský prevrat z 15. júla. Manifestácia sa konala na pobreží Marmarského mora v európskej časti Istanbulu. Nespočetné turecké zástavy v rukách účastníkov zhromaždený premenili dav na červeno-biele „more“, uviedla agentúra AP.

Podľa organizátorov ľudia svojou účasťou bez ohľadu na stranícku príslušnosť vyjadrili podporu princípom tureckej demokracie a vzdali hold 270 „mučeníkom“, ktorí zahynuli počas pokusu o puč.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa na míting doviezol vrtuľníkom spolu so svojou manželkou Emine. Okrem neho prišli aj náboženskí predstavitelia a lídri dvoch z troch opozičných strán. Chýbali jedine predstavitelia prokurdskej Ľudovodemokratickej strany (HDP), ktorí neboli na akciu pozvaní.

Obrazom: Frakcia armády sa v Turecku pokúsila o štátny prevrat

Oficiálne odhady počtu účastníkov neboli bezprostredne k dispozícii, podľa tureckých médií ich však bolo niekoľko miliónov. Zhromaždenie sa začalo minútou ticha za obete prevratu, spevom tureckej hymny a odriekaním islamských modlitieb.

Pódiu dominovali turecké štátne vlajky a portréty prezidenta Erdogana a zakladateľa moderného Turecka Mustafu Kemala Atatürka. Prenos z podujatia mohli naživo sledovať prostredníctvom veľkoplošných obrazoviek obyvatelia všetkých tureckých provincií. Vo veľkých tureckých mestách sa pri nich zišli niekoľkotisícové davy.

Bezpečnosť istanbulskej demonštrácie zaisťovalo takmer 15.000 policajtov a vo vzduchu krúžili vrtuľníky. Na zhromaždisku boli preventívne rozmiestnené aj protilietadlové batérie. Prichádzajúci účastníci sa museli podrobiť prehliadkam na detektoroch kovov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Recep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan