Milióny ľudí v Jemene potrebujú pomoc, nemajú jedlo ani vodu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koaličné nálety zabili v Jemene desiatky civilistov
Boje medzi vládnou jemenskou armádou a šiitskými povstalcami ako aj letecké útoky koalície vedenej Saudskou Arábiou proti Húsíovcom si vyžiadali už viac než 1200 mŕtvych. Foto: SITA/AP

DUBAJ 13. júna (WEBNOVINY) – Určitú formu humanitárnej pomoci v súčasnosti potrebuje 80 percent obyvateľstva Jemenu, teda vyše 20 miliónov ľudí. V hlavnom meste krajiny zmietanej občianskou vojnou to štvrtok vyhlásil predstaviteľ Detského fondu OSN (UNICEF) Jeremy Hopkins.

Verbujú aj deti

Z odhadovaného počtu 20,4 milióna Jemenčanov v núdzi podľa neho tvoria 9,3 milióna deti. Oproti minulotýždňovej správe organizácie sa celková bilancia zvýšila o takmer päť miliónov. Hopkins poukázal na „faktickú blokádu jemenských prístavov, ktorá napriek určitému uvoľneniu znamená, že do krajiny neprichádza palivo, a keďže čerpadlá sú mechanizované, vyše 20 miliónov ľudí nemá prístup k nezávadnej vode“.

Ako ďalšie naliehavé problémy humanitárnej povahy menoval podvýživu, nedostatok zdravotníckeho materiálu, rastúci počet civilných obetí náletov, verbovanie detských vojakov a poškodzovanie škôl bojujúcimi stranami.

Blokáda prístavov zastavila dodávky potravín

Nálety arabskej vojenskej koalície proti šiitským povstalcom v Jemene sa začali pred viac ako 11 týždňami v snahe vrátiť moc tamojšej medzinárodne uznávanej vláde a podporiť domáci odboj.

Faktická blokáda prístavov a vzdušného priestoru pritom zastavila dodávky potravín a paliva zo zahraničia, od ktorých je chudobná krajina vo veľkej miere závislá. Ešte pred vypuknutím konfliktu UNICEF odhadoval, že na humanitárnu pomoc je odkázaných približne 10 miliónov Jemenčanov, ktorí trpeli v dôsledku dlhoročnej zaostalosti krajiny.

O vyriešenie ozbrojeného konfliktu, ktorý si v priebehu necelých troch mesiacov vyžiadal už vyše dvetisíc životov sa snaží aj OSN. Určitú úľavu by mohlo priniesť mierové rokovanie naplánované na 14. júna v Ženeve, na ktorom prisľúbili účasť aj povstalci známi ako Húsíovci.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národovUNICEF Detský fond OSN