Miloš Zeman udelil štátne vyznamenania, terorizmus označil za najväčšieho nepriateľa civilizácie

Zeman.jpg
Miloš Zeman pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa udelil 41 osobnostiam štátne vyznamenania. Foto: twitter.com/prezidentmluvci

PRAHA 28. októbra (WebNoviny.sk) – Český prezident Miloš Zeman v sobotu pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa udelil 41 osobnostiam štátne vyznamenania.

Slávnostný ceremoniál sa konal vo Vladislavskej sále Pražského hradu a zúčastnili sa na ňom napríklad aj slovenský prezident Andrej Kiska, bývalý český prezident Václav Klaus či niekdajšia česká prvá dáma Dagmar Havlová. Počas slávnostného večera zaznela okrem českej štátnej hymny aj hymna Slovenskej republiky.

Zmienka o zosnulých vojakoch v Afganistane

Sedemdesiatštyriročný prezident sa pred udeľovaním vyznamenaní prihovoril prítomným hosťom. V prejave sa Zeman zmienil napríklad o zosnulých českých vojakoch, ktorí zahynuli pri výkone práce v Afganistane. „Je pravda, že sme boli často obeťou zbabelosti druhých, ale to neznamená, že máme byť sami zbabelcami,“ uviedol a následne dodal, že svetový terorizmus je najväčším nepriateľom civilizácie a preto obeť vojakov nie je zbytočná.

Prezident, okrem iných tiež spomenul bývalého československého premiéra Antonína Švehlu či pracovníka Československého rozhlasu a účastníka protiokupačného vysielania v roku 1968 Karla Lánskeho a pripomenul aj činnosť hnutia Bratislava nahlas počas komunistického režimu.

Najvyšším českým štátnym vyznamenaním – Radom bieleho leva – český prezident ocenil spomínaného Karla Lánskeho. In memoriam ho prepožičal dôstojníkovi rakúsko-uhorskej armády, generálovi československej armády a veliteľovi protinacistickej odbojovej skupiny Obrana národa Josefovi Bílému, prvorepublikovým generálom a legionárom Stanislavovi Čečekovi a Karlovi Husárekovi, gymnastovi, športovcovi a bojovníkovi proti nacizmu Janovi Gajdošovi a zmienenému Antonínovi Švehlovi.

Medailu dostal aj Petr Čech

Rad Tomáša Garriguea Masaryka dostal vedec a lekár Martin Filipec, ktorý je odborníkom na očnú imunológiu a vonkajšie ochorenia oka. In memoriam Zeman rad prepožičal lekárovi, popularizátorovi endokrinológie a autorovi vyše 200 odborných publikácií Rajkovi Dolečkovi.

Medailu Za hrdinstvo dostali in memoriam vojaci Kamil Beneš, Martin Marcin a Patrik Štěpánek, ktorí zahynuli v Afganistane. Medaily, ktoré Zeman počas večera odovzdal ako prvé, prevzali rodinní príslušníci zosnulých. Neskôr dostala Medailu za hrdinstvo aj učiteľka v škôlke Darina Nešporová, ktorá zachránila tri ľudské životy.

Medailu Za zásluhy dostali novinár a spisovateľ Erik Best, futbalista Petr Čech, politik a bývalý minister poľnohospodárstva Českej republiky Jan Fencl, podnikateľ a podporovateľ umenia, vzdelávania a zdravotníctva Milan Fiľo, riaditeľka Strednej zdravotníckej školy a statočná žena v boji s netolerantnou ideológiou Ivanka Kohoutová, vedec a pedagóg Karel Kolomazník, finančník a podnikateľ Pavol Krúpa, tenistka Petra Kvitová, športovkyňa Ester Ledecká, politička, novinárka a dokumentaristka Jana Lorencová, spisovateľ a historik Michal Macháček, prognostik Michal Majtán, lekár, vedec a pedagóg Miloš Pešek,hudobný skladateľ a pedagóg Vadim Petrov, spisovateľka Lenka Procházková, spisovateľ a pedagóg Zdeněk Souček, podnikateľ Jaroslav Strnad, tenistka Helena Suková, publicista a spisovateľ Milan Syruček, básnik, spisovateľ a novinár Karel Sýs, tenista Radek Štěpánek, lekár, pedagóg a vedec Miloš Velemínský, botanik, spisovateľ a popularizátor vedy Václav Větvička, bývalý predsedníčka Energetického regulačného úradu Alena Vitásková a politológ, historik, pedagóg Zdeněk Zbořil, speváci a hudobníci Michal David a Ondřej Hejma a herci Jiří Krampol a Ivan Vyskočil.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaEster LedeckáMichal DavidMiloš ZemanPetr ČechPetra KvitováRadek ŠtěpánekVáclav Klaus