Miloslava Zemková sa ubránila, v stredu ju neodvolali

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vypočutie kandidátov na šéfa RTVS
Kandidátka na generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska Miloslava Zemková počas verejného vypočutia kandidátov na generálneho riaditeľa RTVS. Bratislava, 7. február 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 20. júna (WEBNOVINY) –

Reakcie zo sveta

Riaditeľka Európskej vysielacej únie (EBU) Ingrid Deltenreová vyjadrila znepokojenie nad tým, že na Zemkovú sa vyvíja obrovský politický tlak, aby odstúpila.

„Takýto tlak je v rozpore s princípom, že verejnoprávne médiá musia byť nezávislé od politických vplyvov,“ napísala v liste Zemkovej.

Podobný názor vyjadril aj námestník riaditeľa IPI Anthony Mills, ktorý považuje zaistenie nezávislosti verejnoprávnych vysielacích spoločností za jednu z najdôležitejších súčastí demokratických krajín.

Generálna riaditeľka Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Miloslava Zemková podľa poslanca Pavla Abrhana (KDH) ekonomicky zachránila Slovenskú televíziu, a preto by si zo strany poslancov za Smer-SD zaslúžila korektnejšie správanie.

Na záver druhého rokovacieho dňa tretej schôdze parlamentu sociálnym demokratom pripomenul, že väčšina v pléne a právo sú dve odlišné veci.

Abrhan parlamentnú väčšinu Smeru nabádal, aby moc využívala uvážlivo. Pripomenul, že parlament už v minulosti z funkcie odvolal šéfa Slovenskej televízie Jozefa Darma, ten sa však potom súdil a v týchto sporoch bol úspešný. „Dôležité bude, aby národná rada potom neznášala dôsledky tohto rozhodnutia,“ podotkol.

Predseda mediálneho výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD) reagoval, že opozícia nedokáže vecne a právne spochybniť postup odvolávania, preto sa odvoláva na podružné argumenty. Pripomenul, že má v rukách dve právne stanoviská legislatívneho odboru, ktoré konštatujú, že Zemková porušila zákon spôsobom zakladajúcim parlamentu právo odvolať ju.

Po Jarjabkovom vystúpení predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) rokovanie snemovne prerušil. Poslanci sa stretnú opäť vo štvrtok o 9:00. O tom, kedy sa poslanci dostanú k dokončeniu debaty a hlasovaniu o odvolaní Zemkovej, rozhodne dĺžka debaty o eurovale.

M. Zemková sa bráni, zákon vraj neporušila

Pri odvolávaní v parlamente sa Miloslava Zemková bránila tým, že zákon o RTVS jej neprikazuje informovať dopredu Radu RTVS o vypísaní výzvy na predloženie ponúk na prenájom priestorov pre mediálny komplex, a teda jej odvolávanie sa deje protizákonne.

Miloslava Zemková
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Zemková sa nazdáva, že radu by mala informovať až pred chystaným podpísaním zmluvy. Keďže však nevedela, kedy, či vôbec a aký objem bude mať jej finančné plnenie, nemohla si túto povinnosť splniť.

„V tomto prípade chýba nielen druhá zmluvná strana, ale aj predmet, zatiaľ nie je možné identifikovať zmluvný vzťah a splniť si povinnosť,“ dodala. Odvolávala sa pritom na aplikačnú prax, ktorá sa vyvinula vo vzťahu medzi šéfkou RTVS a radou.

Zemková sa pochválila, že RTVS dosahuje od spojenia verejnoprávnej televízie a rozhlasu dobré výsledky. „Je to inštitúcia, ktorá sa má čím pochváliť,“ tvrdila s tým, že počúvanosť rozhlasu stúpa, podarilo sa zastaviť pokles sledovanosti televízie a možno očakávať jej nárast.

Generálnu riaditeľku tiež teší, že RTVS sa podarilo hospodársky skonsolidovať a v roku 2011 skončila v zisku. „RTVS je ozdravená, konsolidovaná, nemá dlhy a je pripravená na rozvojovú fázu,“ dodala. „Aký je teda skutočný dôvod na moje odvolanie?“ položila otázku Zemková. Ako podotkla, rozumie tomu, že vládny Smer-SD ju považuje sa politickú kandidátku bývalej koalície a súčasnej parlamentnej opozície.

„Za týchto okolností je aj výkon mojej funkcie sťažený, cítim stratu dôvery. Voľba ktoréhokoľvek generálneho riaditeľa RTVS v parlamente nesie so sebou toto riziko, ale nerozumiem argumentom, ktoré nie sú zákonné. Svoju funkciu si vykonávam čestne,“ vyhlásila. „Ďakujem, a vážim si, že ste ma vypočuli. Dovidenia,“ zakončila svoje vystúpenie.

Video: Svoje odvolávanie považuje Zemková za vykonštruované

M. Maďarič: RTVS zvalcovala opozícia

Minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) odmieta, že by za odvolávaním šéfky Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) bola snaha o ovládnutie tohto média.

Televízne vysielanie na Slovensku oslavuje
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Ako povedal v parlamente počas diskusie k tomuto bodu, bola to práva predchádzajúca garnitúra, ktorá účelovo zmenila zákon, aby mohla zmeniť personálne obsadenie vrcholových orgánov RTVS.

„Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas ste zvalcovali vy. Súčasná vládna väčšina neurobila žiadnu účelovú zmenu aby mohla odvolať generálneho riaditeľa RTVS. Na rozdiel od predchádzajúcej vládnej väčšiny,“ odkázal opozícii.

Maďarič je presvedčený, že odvolávanie je legitímne a boli naň splnené zákonné podmienky.

Zemkovej argument, že nemožno vedieť, či by cena za prenájom mediálneho komplexu presiahla 100-tisíc eur, považuje za scestný. „Má nás všetkých za hlupákov?“ pýtal sa minister a pripomenul, že prevádzka súčasných mediálnych sídiel stojí ročne 6,3 milióna eur.

Položil si tiež otázku, aký skutočný dôvod sa skrýval za pokútnym vypísaním súťaže v povolebnom období, kedy končila vláda Ivety Radičovej a ešte nenastúpila vláda Roberta Fica. Ak by aj vypísanie súťaže na prenájom mediálneho komplexu nebolo dostatočným dôvodom na odvolanie, treba sa podľa Maďariča pozrieť na proces výberu dodávateľa internetového portálu RTVS.

J. Brocka: Vláda chce cez RTVS vymývať mozgy

Dodávateľ bol vybraný rokovacím konaním bez zverejnenia, cena portálu dosiahla 387-tisíc eur a predseda rady RTVS Miroslav Kollár sa podľa zápisu až dodatočne zaujímal o okolnosti výberu. „Naozaj pekný príklad dôsledného vykonávania kontrolných právomocí Rady RTVS,“ podotkol Maďarič.

Fico madaric
Foto: SITA/Diana Černáková

Exminister kultúry Daniel Krajcer (SaS) svojmu nástupcovi vo funkcii povedal, že spájanie médií malo svoj zmysel a dopadlo úspešne.

„Išlo o koncepčné riešenie kritického stavu verejnoprávnych médií. Výsledky ukazujú, že ten krok bol úspešný,“ povedal s tým, že pri súčasnom akte odvolávania koncepčné pohnútky chýbajú.

Ak má Maďarič podozrenie, že pri niektorých aktoch sa v RTVS postupovalo s nekalými úmyslami, mal by sa obrátiť na príslušné orgány.

Július Brocka z KDH je presvedčený, že ciele odvolávania sú zjavné. „Musia odstrániť terajšie vedenie RTVS, aby mohli vymývať mozgy a manipulovať s verejnou mienkou ako to robili komunisti počas komunistického režimu,“ usudzuje.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel KrajcerDušan JarjabekJúlius BrockaMarek MaďaričMiloslava ZemkováMiroslav KollárPavol Paška
Firmy a inštitúcie MK Ministerstvo kultúry SRRTVS Rozhlas a televízia Slovenska