Milovníci filmu, pozor, štartuje Febiofest

Kino, film
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

BRATISLAVA 21. marca (WEBNOVINY) – V piatok 21. marca sa v Bratislave začne 21. ročník Medzinárodného filmového festivalu Febiofest. Podujatie sa bude konať celkovo v deviatich slovenských mestách a to v Košiciach, Martine, Trenčíne, Trnave, Banskej Bystrici, Prievidzi, Kežmarku a skončí sa 17. apríla v Prešove.

Z celkového počtu 140 ponúkaných filmových titulov bude 38 slovenských, z toho osem uvedú vo svetovej premiére. Pôjde o snímky Prvá: Magda Husáková Lokvencová režisérky Zuzany Liovej, Čo mu iné ostáva… Petra Kováčika, Felvidék – Horná zem Vladislavy Plančíkovej, Hrana – 4 filmy o Marekovi Brezovskom Patrika Lančariča, Lyrik Arnolda Kojnoka, Pútnik slovenským časom Martina Šulíka, Fongopolis Joanny Kožuch a Rodiská a doliny Viliama Jána Grusku.

Do Bratislavy mieri režisér György Pálfi

Celovečerné i krátke diela príde do Bratislavy osobne predstaviť maďarský režisér György Pálfi. Pozvanie na festival prijal aj český dramaturg, režisér, scenárista a dokumentarista Jan Gogola ml., ktorý sa dramaturgicky podieľal napríklad aj na snímke Kauza Cervanová (2013).

Bohatý výber svetových noviniek sľubujú organizátori v sekciách Panoráma – ozveny európskych festivalov, Súčasný poľský film, Paolo Sorrentino: výber z tvorby, Westernová klasika, Kino-Ikon Plus, Ochutnávka: Projekt 100 alebo divákmi tvorená sekcia Klubový Jukebox. V sekcii Pocty si festival pripomenie tvorbu Stanislava Barabáša, nedávno zosnulého herca a režiséra Philipa Seymoura Hoffmana, Jozefa Kronera a Miklósa Jancsóa. V sekcii Zvláštne uvedenie zas premietnu Záhradu (1995) Martina Šulíka a Slávnosť v botanickej záhrade (1969) Ela Havettu.

Diváci uvidia aj filmy z Ukrajiny

V Súťaži krátkych filmov krajín V4 sa bude o ocenenie uchádzať 25 titulov do 30 minút, pričom organizátori do nej ako bonus zaradili päť titulov z Ukrajiny. O víťazovi rozhodne medzinárodná porota v zložení Ivo Brachtl, Přemysl Martinek a Przemek Sołtysik. Počas Febiofestu sa uskutoční aj udeľovanie Výročných cien Asociácie slovenských filmových klubov. Na divákov čakajú okrem projekcií aj sprievodné podujatia ako napríklad výstava fotografií s názvom Tváre Agnieszky Holland, ktorá sa uskutoční 21. marca v Poľskom inštitúte v Bratislave, a to za účasti hostí z Múzea kinematografie v Lodži.

Pre detských divákov a diváčky je pripravený Filmový kabinet deťom, na ostatných čaká Noc s Febiofestom. Na pôde festivalu sa budú konať aj moderovaná diskusia Vyšehradský salón, výstava fotografií Mira Nôtu, krsty publikácií, či diskusie s tvorcami. Kompletný program podujatia nájdu záujemcovia na webstránke www.febiofest.sk.

Termíny a miesta konania 21. ročníka festivalu Febiofest:

Bratislava: 21. marca – 27. marca (Kino Lumiere, kino Mladosť, Artkino za zrkadlom, A4 – priestor súčasnej kultúry, FK 35mm)

Košice: 27. marca – 30. marca (Bábkové divadlo)

Trenčín: 28. marca – 1. apríla (Artkino Metro)

Martin: 28. marca – 1. apríla (Kino Strojár)

Banská Bystrica: 31. marca – 3. apríla (FK v Múzeu SNP)

Trnava: 31. marca – 3. apríla (FK Naoko Kino Hviezda)

Prievidza: 8. apríla – 11. apríla (FK ’93)

Kežmarok: 11. apríla – 14. apríla (FK Iskra)

Prešov: 13. apríla – 17. apríla (FK Pocity)

Informácie pochádzajú od Evy Rebollo z Asociácie slovenských filmových klubov a z archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom