Mimoriadna situácia s pitnou vodou je už len v obci Plavnica

Voda
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

POPRAD 20. februára (WEBNOVINY) – Mimoriadna situácia v súvislosti s nedostatkom pitnej vody vo verejnej vodovodnej sieti v okrese Stará Ľubovňa trvá už len v obci Plavnica. Celý minulý týždeň tri hasičské a jedna vojenská cisterna navážali vodu do vodojemu v obci, aby ľudia dostali vodovodným potrubím aspoň úžitkovú vodu.

„S nasadením hasičov a armády, ktorí plnili vodojem vodou v ťažkých poveternostných a terénnych podmienkach, sa takto cisternami naviezlo približne 400 000 litrov vody zo Starej Ľubovne do Plavnice, čo je približne 15 kilometrov,“ uviedla prednostka Obvodného úradu v Starej Ľubovni Zita Pleštinská. Pitnú vodu mali obyvatelia Plavnice len balenú.

Vodári pokračovali v odstraňovaní porúch na výtlačnom vodovodnom potrubí medzi obcami Chmeľnica a Plavnica na úseku dlhom 3,5 km, aby bolo možné obnoviť dodávky vody z vodného zdroja Jakubianka do vodojemu. V piatok 17. februára večer sa vodárom konečne podarilo natlačiť vodu do vodojemu z vodného zdroja Jakubianka výtlačným potrubím až k odberateľom.

Starosta Plavnice Rastislav Grich zároveň zabezpečil projektovú dokumentáciu, na základe ktorej sa dnes začnú nahradzovať provizórne obtoky z požiarnych hadíc novým vodovodným potrubím. Nové vodovodné potrubia nahradia tie časti vodovodného potrubia, ktoré sa poškodili počas rozmrazovania.

Mimoriadnu situáciu odvolal primátor Starej Ľubovne v piatok o 16:00 po tom, čo sa podarilo vodárom stabilizovať dodávky vody. Mimoriadna situácia trvala v meste od 1. februára. Rovnako odvolali mimoriadnu situáciu aj starostovia obcí Chmeľnica a Lomnička v piatok o 10:00. V Chmeľnici bola mimoriadna situácia vyhlásená od 8. februára a v Lomničke od 10. februára.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom