Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Marián Kotleba
Marian Kotleba. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová

Mimovládky broja proti Kotlebovmu interrupčnému zákonu, je vraj nacistický a v rozpore s ústavou

BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) – Takmer päťdesiatka mimovládnych organizácií, iniciatív a občianskych združení vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby hlasovali proti novele zákona o umelom prerušení tehotenstva a nepripustili obmedzovanie práv žien a kontrolovanie ich životov prostredníctvom reštrikcií v prístupe k umelému prerušeniu tehotenstva.

Pokles interrupcií aj bez reštrikcií

Návrh zákona, ktorý do parlamentu predložili poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko, považujú za fašistický, a preto poslancom adresovali otvorený list. Agentúru SITA o tom informovala Zuzana Maďarová z feministickej organizácie ASPEKT.

Ako signatári listu uviedli, ženy majú právo rozhodovať sa o počte a čase narodenia svojich detí a majú právo na prístup k prostriedkom, ktoré toto rozhodovanie umožňujú. „Súčasný návrh je ostrým zásahom do ich osobnej integrity a ich práva na súkromie, ľudskú dôstojnosť, osobnú slobodu a vyznanie. Snahy o obmedzenie práva na interrupciu dehonestujú ženy, pretože vychádzajú z predpokladu, že nie sú schopné robiť zodpovedné a uvážené rozhodnutia o svojom živote a zdraví,“ konštatujú.

V otvorenom liste uvádzajú, že na Slovensku počet vykonaných interrupčných zákrokov dlhodobo klesá. Za posledných dvadsať rokov sa počet umelých prerušení tehotenstva u žien s trvalým pobytom na Slovensku znížil o 71 percent. Tento pokles patrí k najzásadnejším v Európe a dochádza k nemu bez reštrikcií a zákazov. Zákaz interrupcií vedie k nutnosti podstupovať ich v zahraničí, k nebezpečným nelegálnym zákrokom a zvýšenej úmrtnosti žien.

Dôraz na prevenciu

Takmer 50 mimovládok, iniciatív či občianskych združení a viac ako 100 občanov navrhuje sústrediť sa na také opatrenia, ktoré podporujú ženy a sú efektívne pri znižovaní počtu interrupcií.

„Zabezpečme ženám prístup k moderným formám antikoncepcie. Postarajme sa o prístup k nezaujatým informáciám o plánovanom rodičovstve a k objektívnej sexuálnej výchove v školách. Presadzujme opatrenia, ktoré podporujú rodovú rovnosť v oblastiach verejného aj súkromného života. Snažme sa o odstraňovanie diskriminácie žien a o to, aby zodpovednosť za domácnosť a starostlivosť o rodinu nebola výlučne na ich pleciach. Robme kroky, ktoré zlepšia kvalitu sociálnych a zdravotníckych služieb pre ženy a deti.

Riešme problém chudoby, ktorej čelia najmä matky samoživiteľky, viacčlenné rodiny či rodiny z marginalizovaných skupín. V neposlednom rade odstráňme prekážky, ktorým už v súčasnosti ženy čelia pri prístupe k interrupciám, ako sú napríklad čakacie lehoty, povinná ohlasovacia povinnosť či poplatky,“ vysvetľujú v otvorenom liste.

Rozpor so sekulárnym charakterom Slovenska

Snahy obmedzovať prístup k interrupciám sú na Slovensku podľa signatárov už desaťročia v centre záujmu rôznych skupín. Súčasná právna úprava interrupcií v zásade rešpektuje slobodu, nenúti ženy, aby podstúpili interrupcie, dáva im možnosť zodpovedne sa rozhodnúť. Obmedzenie prístupu k interrupciám by však nútilo ženy konať podľa jedného – nie právneho, ale náboženského – poriadku. To je v rozpore so sekulárnym charakterom Slovenskej republiky, ktorý zakotvuje Ústava SR, upozorňujú mimovládky.

V otvorenom liste pripomenuli, že počas fašistického Slovenského štátu bolo jedným z prostriedkov štátnej kontroly obmedzovanie práv žien a zákaz interrupcií zákonom z roku 1941.

„Aj vtedy sa argumentovalo záchranou národa a ochranou rodiny, teda nacionalistickou populačnou politikou a náboženskými argumentmi. Zákon, ktorý obmedzuje možnosť žien rozhodovať o svojom živote a diktuje im jediný návod na život, nad nimi de facto preberá kontrolu. Je teda fašistický nielen pre svoje spojenie so stranou, ktorá ho presadzuje, ale najmä pre svoj nebezpečný obsah,“ dodáva sa v liste.

3 možné prípady

Ľudová strana Naše Slovensko chce zrušiť možnosť vykonávať interrupcie do 12 týždňov tehotenstva len na základe žiadosti ženy. Interrupcie by mali byť možné len v troch odôvodnených prípadoch.

V prípade ohrozenia života ženy a žena dá na interrupciu súhlas, ak žena otehotnela v dôsledku trestného činu, napríklad po znásilnení, tehotenstvo nepresahuje 12 týždňov a interrupcii nebránia zdravotné problémy ženy a žena o to sama požiada. Tretím prípadom je výnimka, keď ide o genetický chybný vývoj plodu a tehotenstvo nepresahuje 24 týždňov.

Odporúčané články

Do parlamentu by išlo osem strán. V prvej trojke sú Smer-SD, SaS a kotlebovci Súd nechal na slobode trojicu obvinenú z extrémizmu, mužov prišiel podporiť aj Kotlebov poslanec

Neprehliadnite

Muž s krvácaním do mozgu čakal na sanitku hodinu a pol, ale operačné stredisko vraj postupovalo správne Aktualizované: Muž sa na Václavskom námestí v Prahe polial horľavinou a následne podpálil (video + foto) Slovenská akadémia vied podporuje stanoviská univerzít v otázke Dankovej „rigorózky“ Vedenie Slovana Bratislava zareagovalo na informácie o údajnom predaji klubu Slovenské domácnosti sa musia pripraviť na zmeny vo vyúčtovaní spotreby plynu, posúvajú sa aj platby V Moskve zatkli modelku, ktorá údajne má informácie o prepojení Trumpa a Putina Video: Chára sa pobil a bol hviezdou zápasu NHL. Cehlárik asistoval a Černákova Tampa prehrala Štefan Harabin je ďalším oficiálnym kandidátom na prezidenta a chce vo voľbách zvíťaziť
string(403) ", , , "

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.