Mimovládky poukazujú na nespravodlivosť v prípade obetí policajnej razie v Moldave nad Bodvou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kukláči
Foto: ilustračné, SITA/Pavol Machovič.

BRATISLAVA 21. septembra (WebNoviny.sk) – Koalícia mimovládnych organizácií poukazuje na nespravodlivosť v prípade šiestich obetí policajného násilia v rómskej osade Budulovská v Moldave nad Bodvou. Prvé pojednávanie s jedným zo šiestich zbitých Rómov, ktorých prokuratúra začiatkom leta obžalovala, bude v pondelok 24. septembra na Okresnom súde Košice I.

Súd uznal piatich z nich vinnými trestnými rozkazmi. V prípade šiestej obete, o ktorej bude v pondelok rozhodovať košický súd, trestný rozkaz vydaný nebol. Právni zástupcovia obžalovaných podali voči trestným rozkazom odpor, preto nenadobudli právoplatnosť a súdy sú povinné zvolať hlavné pojednávania, upozorňuje koalícia mimovládok – Equity, o.z., ERRC (European Roma Rights Centre), ETP Slovensko, Amnesty International Slovensko a Centrum pre výskum etnicity a kultúry.

Verili v spravodlivosť v tomto štáte

Ako agentúru SITA za koalíciu informoval Ján Glovičko, vyšetrovanie zásahu v Moldave nebolo dôsledné a nezávislé, a dodnes nedošlo k vyvodeniu trestno-právnej zodpovednosti voči príslušníkom polície, ktorí zásah naplánovali a uskutočnili.

Predsedníčka Equity, o.z. Lýdia Šuchová uviedla, že poškodení, keď vypovedali o razii, verili v spravodlivosť v tomto štáte. „Povedali, čo prežili a teraz sa to otočilo proti nim. Vyšetrovateľ ukončil vyšetrovanie konštatovaním, že policajti v žiadnom prípade nepochybili, prokuratúra následne obžalovala viacerých poškodených z krivej výpovede a krivého obvinenia voči zasahujúcim policajtom. A tak sa z obetí stali údajní vinníci,“ dodala Šuchová.

Tento postup štátu vysiela podľa Šuchovej jasné posolstvo všetkým občanom v našej krajine, že ak sa odvážia sťažovať na postup polície, môžu sa dostať do veľkých problémov a situácia sa môže otočiť proti nim. „Preto vidíme mimoriadnu dôležitosť súdnych pojednávaní nielen z pohľadu zbavenia viny šiestich nevinných obetí razie, ale aj ako zásadnú otázku, či ešte žijeme v právnom a spravodlivom štáte,“ konštatovala.

O sťažnosti rozhodne Štrasburg

Vzhľadom na verejné komentovanie a prejudikovanie záverov vyšetrovania zo strany politikov a policajných prezidentov, ktorí od začiatku označovali obete za vinníkov, závery vyšetrovania inšpekcie ministerstva vnútra nepovažuje za nezávislé a objektívne ani Amnesty International Slovensko.

Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu bude rozhodovať o sťažnosti, ktorú naň v marci tohto roka podalo v mene zbitých klientov ERRC a ktorú súd prijal.

„Okrem iného sme namietali aj porušenie zákazu rasovej diskriminácie. Policajný zásah bol namierený voči Rómom, ale napriek tomu nedošlo k prešetreniu možného rasového motívu konania zasahujúcich policajtov. Naopak, príslušnosť k rómskemu etniku bola zásterkou zo strany policajnej inšpekcie pre spochybnenie výpovedí poškodených,“ povedal Michal Zálešák z ERRC.

Dokumentuje to aj posudok znalca, ktorý Rómom prisúdil neexistujúcu diskriminačnú diagnózu so pseudolatinsky znejúcim názvom mentalita romica.

Náchylnosť klamať

„Podľa nej majú údajne Rómovia väčšiu náchylnosť klamať,“ hovorí Zálešák. Slávka Mačáková z ETP Slovensko konštatovala, že ak štát pochybil, keď neprimerane použil fyzickú silu, nemôžeme chrániť jeho zlyhanie a zbitých ľudí tým vlastne potrestať dvojnásobne. Jarmila Lajčáková z Centra pre výskum etnicity a kultúry pripomenula, že to, že štát pri policajnej razii pochybil, dokumentuje aj mimoriadna správa verejnej ochrankyne práv.

„Bohužiaľ, rezort ministerstva vnútra sa doposiaľ nevyrovnal s vlastnými pochybeniami právne ani ľudskoprávne. So zisteniami a odporúčaniami uvedenými v správe ombudsmanky sa nijako nevysporiadali, hoci boli adresované aj polícii,“ povedala.

Koalícia mimovládok zároveň informovala, že bližšie informácie o súdnych procesoch budú uverejňované na webovej stránke. Stránka obsahuje chronológiu kauzy a tiež? výroky verejných činiteľov, ktorí svojimi vyjadreniami spolitizovali vyšetrovanie razie od samého začiatku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR