Mimovládky vyzývajú politikov, aby prestali presúvať figúrky a podnikli kroky na zlepšenie situácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuzana Wienk
Zľava: Pavel Sibyla z nadácie Zastavme korupciu, Boris Meluš z iniciatívy Kultúrny reparát, Juliana Horváthová a Martin Magdolen z iniciatívy Nie je nám to jedno, šéf Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman, Zuzana Wienk z Aliancie Fair Play (v popredí), Zuzana Števulová z iniciatívy Chceme veriť (štvrtá sprava), Zuzana Mistríková z iniciatívy Kultúrny reparát (druhá sprava) a riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti Ján Orlovský (vpravo) počas tlačovej besedy iniciatív Chceme veriť, Kultúrny reparát, Nová Cvernovka a Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) k aktuálnej spoločenskej situácii dva mesiace po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Bratislava, 19. apríl 2018. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher.

BRATISLAVA 19. apríla (WebNoviny.sk) – Politici by mali prestať presúvať figúrky na šachovnici a začať podnikať konkrétne kroky pre zmenu politickej kultúry a spoločenskej situácie. Uvádza sa to vo vyhlásení viacerých spoločenských iniciatív, ktoré ich zástupcovia vo štvrtok prezentovali na tlačovej besede.

Disciplinárne stíhanie Špirka

Ako zdôraznila Zuzana Wienk z iniciatívy Chceme veriť, od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky uplynuli už dva mesiace, ale politici vzhľadom na túto udalosť, ako aj ďalšie udalosti, ktoré sa v poslednom období odohrali, nekonajú v pokore.

Wienk ocenila, že premiér a zastupujúci minister vnútra Peter Pellegrini zariadil odchod policajného prezidenta Tibora Gašpara z funkcie. „Ale je to vraj profesionál na svojom správnom mieste,“ povedala s tým, že argument, že musí odísť iba preto, lebo bezpečnostné zložky čelia útoku, je neprijateľný.

Gašpar totiž podľa nej vedie políciu, ktorá asistuje prokuratúre ako ochranný val pre mocných tohto štátu. „Aby mohli ostať nad zákonom a aby ich konanie nebolo potrestané,“ uviedla s tým, že príkladom je napríklad disciplinárne stíhanie prokurátora Vasiľa Špirka alebo nečinnosť orgánov v súvislosti so zastrašovaním poľnohospodárov na východnom Slovensku.

Mimovládky sa chcú spájať

K spoločnej výzve sa pridali iniciatívy Chceme veriť, Kultúrny reparát, Iniciatíva slovenských učiteľov, Nová Cvernovka, študentská iniciatíva niejenamtojedno, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek a Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek.

„Všetci cez svoje čiastkové príbehy zažívame to isté. Zažívame spoločného menovateľa našich problémov,“ povedala Wienk s tým, že ide o slabé inštitúcie, ktoré nedokážu presadzovať verejný záujem, masívne unikajúce verejné zdroje do súkromných rúk, zodpovednosť za trestné činy, ktorá nie je vyvodzovaná, alebo to, že v tejto krajine existuje kasta ľudí, ktorí sú nad zákonom.

„My v takejto krajine žiť nechceme. Máme toho dosť,“ uviedla s tým, že od politikov žiadajú zmenu, „ktorú budeme môcť vidieť a ktorej budeme môcť veriť“. Do funkcií by podľa nej preto mali byť nominovaní kompetentní ľudia s vysokým morálnym kreditom.

Mimovládne organizácie a iniciatívy chcú podľa Wienk diskutovať a stretávať sa za účelom vyjadrenia solidarity k jednotlivým agendám, ktoré presadzujú „Chceme sa spájať, a chcem sa ozvať vždy, keď bude šikanovaný novinár, farmár, prokurátor, ktokoľvek z nás, kto je šikanovaný len preto, že si plní svoje povinnosti alebo sa nevie domôcť svojich práv,“ dodala.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján KuciakPeter PellegriniZuzana Wienk