Minimálna mzda na Slovensku by sa mala rapídne zvýšiť, vyhlásil minister Richter

Ján Richter
Exminister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 20. februára (WebNoviny.sk) – Vývoj ekonomiky na Slovensku a reálna potreba zvyšovania miezd podľa ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera velí k tomu, aby sa v budúcom roku minimálna mzda na Slovensku rapídne zvýšila.

Majú záujem dohodnúť sa

Ku konkrétnej výške minimálnej mzdy sa však odmietol vyjadriť. „Rešpektujem právo sociálnych partnerov, zamestnávateľov a zamestnancov, teda odborárov, ktorí zo zákona majú priestor do polky júla sa dohodnúť,“ povedal.

Ako ďalej uviedol, na minulotýdňovom predsedníctve tripartity sociálni partneri vyjadrili v tomto roku na rozdiel od vlaňajška záujem „si sadnúť a hľadať nejaký prienik a dohodu“.

Ak by sa podľa neho zamestnávatelia s odborármi dohodli na sume minimálnej mzdy na rok 2020, vláda to bude rešpektovať. Ak sa tak však nestane, návrh na zvýšenie minimálnej mzdy na budúci rok predloží ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Dve nové opatrenia

Strana Smer-SD plánuje navrhnúť dve nové opatrenia v sociálnej oblasti. Ako ďalej v sobotnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy uviedol poslanec Erik Tomáš, prvým je zvýšenie minimálnej mzdy.

„Sme vo finálnej etape rokovaní, ktorých výsledkom má byť, že ponúkneme sociálnym partnerom, že minimálna mzda na budúci rok dosiahne úroveň 600 eur,“ povedal Tomáš s tým, že pôjde o 60 percent priemernej mzdy, ako to požaduje Medzinárodná organizácia práce. Druhým opatrením podľa Tomáša má byť, že dvojnásobný vianočný príspevok sa má transformovať na trinásty dôchodok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erik TomášJán Richter
Firmy a inštitúcie Hospodárska a sociálna rada SRMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR