Minimálna mzda nedokáže pokryť každodenné potreby, odborári podporujú zvýšenie nad hranicu 600 eur

mzda, peniaze
Foto: ilustračné, Getty Images

Odborový zväz (OZ) KOVO dlhodobo podporuje zvýšenie minimálnej mzdy nad hranicu 600 eur. Zároveň odmieta argumenty zamestnávateľov, že vysoká minimálna mzda bude likvidovať pracovné miesta.

Uviedla to v pondelok na tlačovej besede podpredsedníčka OZ KOVO Monika Bendeková. Minimálna mzda na Slovensku je momentálne na úrovni 520 eur.

Pokrytie každodenných potrieb

Priestor na zvyšovanie minimálnej mzdy na Slovensku naozaj je, čo dokazuje viacero empirických dôkazov a štúdií. Naša súčasná požiadavka na minimálnu mzdu je 635 eur. Vychádzame z určitých odporúčaní Európskeho výboru pre sociálne práva Európskej sociálnej charty, aby minimálna mzda dosahovala určitý podiel priemernej mzdy,“ povedala Bendeková.

Na Slovensku je podľa OZ KOVO úroveň disponibilnej čistej minimálnej mzdy dlhodobo pod touto požiadavkou a súčasných 430 eur zďaleka nedokáže pokryť každodenné potreby predovšetkým mladých rodín.

Po odrátaní hypotéky a nájomného, zamestnancovi a jeho rodine prakticky neostanú prostriedky na jeho ďalší intelektuálny a sociálny rozvoj, tvrdia odborári. Dodali, že „na Slovensku nechcú a nebudú ďalej tolerovať bezbrehé zneužívanie lacnej pracovnej sily„.

Výsmech poctivej práce

Ekonomika Slovenska podľa zväzu nikdy nebola v tak dobrej kondícii a nízka miera nezamestnanosti sa dosiahla aj preto že sa zvyšovala minimálna mzda napriek nesúhlasu zamestnávateľov.

OZ KOVO taktiež zásadne nesúhlasí so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) a zamestnávateľskými organizáciami, ktoré navrhujú zvýšiť minimálnu mzdu v čistom o 17 eur. „Je to výsmech poctivej práce a poníženie ľudskej dôstojnosti slovenského zamestnanca,“ uviedli.

Jednou z úloh minimálnej mzdy je aj je sociálna funkcia, a to je ochrana pred chudobou, negácia nerovnosti spoločnosti a zabezpečenie dôstojného života zamestnancov a ich rodín,“ dodala Bendeková.

Na výške minimálnej mzdy sa nedohodli

Sociálni partneri sa na výške minimálnej mzdy na budúci rok nedohodli. Informoval o tom v pondelok na brífingu po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.

Ministerstvo práce predložilo na rokovanie tripartity návrh na zvýšenie minimálnej mzdy od začiatku budúceho roka zo súčasných 520 eur na 580 eur, teda o 11,5 %.

Konfederácia odborových zväzov SR podľa Richtera trvala na svojom návrhu na zvýšenie najnižších hrubých zárobkov na 635 eur a zamestnávatelia žiadali najnižšie hrubé zárobky zvýšiť na 552,20 eura.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Richter