Minimálna mzda sa zatiaľ nezvýši, tripartita sa nedohodla

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: bullionstreet.com

Vývoj miezd

Od začiatku tohto roka vzrástla minimálna mzda z 317 eur na 327,2 eura, čo bol nárast o 3,2 %.

Bývalá vláda Ivety Radičovej tak najnižšie mzdy na rok 2012 zvýšila v rovnakej miere, ako na rok 2013 navrhuje najnižšie zárobky zvýšiť rezort práce a sociálnych vecí pod vedením Jána Richtera.

Tohtoročné zvýšenie minimálnej mzdy o 3,2 % kopírovalo mieru rastu priemernej mzdy na Slovensku v roku 2010. S takouto úpravou najnižších zárobkov vlani nesúhlasili odborári, ktorí žiadali zvýšiť minimálnu mzdu od začiatku januára tohto roka o 4,1 %.

Zamestnávatelia pritom požadovali, aby sa najnižšie zárobky v tomto roku ponechali na úrovni 317 eur.

BRATISLAVA 30. júla (WEBNOVINY) – Vláda, zamestnávatelia a odborári sa na pondelkovom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady nedohodli na výške minimálnej mzdy na rok 2013.

Na tlačovej besede o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Ján Richter.

Kým zástupcovia zamestnávateľov presadzujú ponechanie najnižších zárobkov na súčasnej úrovni 327,2 eura, odborári požadujú rast minimálnej mzdy o 3,9 % na 340 eur.

Rezort práce pritom prišiel s návrhom na zvýšenie minimálnej mzdy na 337,7 eura, čo by bol nárast o 3,2 %.

„Mali sme maximálny záujem udržať pomer medzi priemernou mzdou a minimálnou mzdou na úrovni 40 percent,“ povedal minister.

Návrh na zvýšenie minimálnej mzdy o 3,2 % podľa Richtera zodpovedá očakávanému rastu priemernej mzdy na Slovensku v roku 2012.

Keďže sa sociálni partneri na úprave najnižších zárobkov nedohodli, o novej výške minimálnej mzdy by mala podľa ministra rozhodnúť vláda. Tá by sa minimálnou mzdou na rok 2013 mala zaoberať v septembri.

Odborári podľa prezidenta Konfederácie odborových zväzov SR Miroslava Gazdíka vychádzali pri svojom návrhu zo zvyšovania produktivity práce a inflácie.

„Vychádzame z odporúčaní Európskej sociálnej charty, podľa ktorej by minimálna mzda mala byť na úrovni 60 percent priemernej mzdy,“ povedal.

Upozornil na to, že KOZ pôvodne požadovala zvýšenie najnižších zárobkov o 5 % na 344 eur. Tento návrh však odborári prehodnotili na základe návrhu, ktorý podalo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

„Odmietame tvrdenie že minimálna mzda nemá vplyv na zamestnanosť a nezamestnanosť,“ povedal prezident Republikovej únie zamestnávateľov Marián Jusko.

Zvyšovanie minimálnych zárobkov podľa neho ovplyvňuje negatívne najmä textilný, odevný a obuvnícky priemysel. „Nikto nevraví, že budú postihnuté veľké firmy, ale postihnutí budú ich subdodávatelia,“ upozornil.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján RichterMarián Jusko