Minimálnu mzdu určí vláda, na tripartite 435 eur neprešlo

Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 4. októbra (WebNoviny.sk) – O výške minimálnej mzdy na nasledujúci rok aj v tomto roku rozhodne vláda. Zástupcovia vlády, zamestnávatelia a odborári sa totiž podľa očakávaní ani na druhý raz nezhodli na tom, aká má byť výška minimálnej mzdy na Slovensku na rok 2017.

Minister predložil návrh na zvýšenie minimálnej mzdy na 435 eur

Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter predložil na rokovanie tripartity návrh nariadenia vlády na zvýšenie minimálnej mzdy od začiatku budúceho roka zo súčasných 405 eur na 435 eur.

Ako uviedol po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR Richter, zamestnávatelia s takýmto návrhom nesúhlasia, Združenie miest a obcí Slovenska návrh na zvýšenie minimálnej mzdy podporilo a Konfederácia odborových zväzov SR súhlasila so zvýšením najnižších zárobkov na 435 eur s pripomienkami.

Nárast minimálnej mzdy na 435 eur podľa ministra práce Jána Richtera zohľadňuje zámer dosiahnuť, aby sa čistá minimálna mzda postupne zdvihla na 60 % čistej priemernej mzdy. „My sa s týmto návrhom dostaneme na úroveň 52 percent čistej priemernej mzdy, v tomto roku je to 51 percent,“ povedal. Zvyšovanie minimálnej mzdy je podľa ministra dôležité preto, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať.

Zamestnávatelia sa s odborármi nedohodli od roku 1999

Prezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Miroslav Kiraľvarga upozornil na to, že od roku 1999 sa zamestnávatelia s odborármi na výške minimálnej mzdy nedohodli, a preto o výške najnižších zárobkov rozhodovala vláda. „Tento rok sme boli dosť blízko k dohode, hlavne preto, že zamestnávatelia sa priblížili k návrhu odborárov,“ povedal.

Viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Rastislav Machunka doplnil, že kým odborári presadzovali zvýšenie minimálnej mzdy na 442 eur, zamestnávatelia ponúkli zvýšenie minimálnej mzdy na 430 eur. „Bol to veľkorysý návrh a mrzí nás, že sme sa nedohodli so sociálnymi partnermi,“ povedal. Podľa Machunku by sa mal nájsť iný mechanizmus úpravy minimálnej mzdy tak, aby sa obmedzili každoročné diskusie o minimálnej mzde.

Podľa prezidenta Konfederácie odborových zväzov SR Jozefa Kollára je pre odbory prijateľné každé zvýšenie minimálnej mzdy. „Aj keď suma, ktorú navrhlo ministerstvo práce, nesplnila úplne naše očakávania, nakoľko naše stanovisko bolo vo výške 442 eur,“ povedal. Aj jeho mrzí, že sa odborári so zamestnávateľmi na raste minimálnej mzdy nedohodli. „Tak, ako my sme mohli pristúpiť na 430 eur, tak aj zamestnávatelia mohli pristúpiť na 442,“ dodal šéf odborárov.

Od vlaňajška sa zaviedla odpočítateľná položka

Minimálna mzda na Slovensku sa od začiatku tohto roka zvýšila z 380 eur na 405 eur. Najnižší možný hrubý hodinový zárobok tak v tomto roku dosahuje 2,328 eura. Od začiatku minulého roka najnižšie zárobky stúpli z pôvodných 352 eur na 380 eur.

Súčasne sa od začiatku vlaňajška zaviedla odpočítateľná položka na zdravotné odvody v sume 380 eur. Zamestnanci, ktorých hrubý príjem je nižší ako 570 eur mesačne, tak majú vyššiu čistú mzdu. Odvodová odpočítateľná položka na zdravotné odvody v sume 380 eur sa však ani v budúcom roku nezvýši.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján RichterRastislav Machunka