Minister Čaplovič by nepodpísal učebnicu o LGBTI

Dúhový PRIDE Bratislava 2012
Dúhový PRIDE Bratislava 2012 - pochod za zrovnoprávnenie gejov, lesieb, bisexuálnych a transgender ľudí organizuje občianske združenie Queer Leaders Forum so skupinou nezávislých aktivistiek a aktivistov na Námestí slobody v Bratislave. Bratislava, 9. jún 2012. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 22. septembra (WEBNOVINY) – Publikácia, ktorá chce žiakom a študentom priblížiť problematiku sexuálnych menšín, nie je učebnicou, pracovným zošitom ani učebným textom, povedal Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv (IĽP).

Inštitút uspel so žiadosťou o peniaze z dotačného systému ministerstva zahraničných vecí na projekt, ktorým by vznikla osvetová publikácia búrajúca mýty o lesbách, gejoch, bisexuáloch, transrodových a intersexuálnych osobách (LGBTI).

Weisenbacher reagoval pre agentúru SITA na slová ministra školstva Dušana Čaploviča, ktorý vo štvrtok počas parlamentnej Hodiny otázok povedal, že rezort neeviduje žiadosť o schválenie alebo odporučenie uvedenej učebnice, a aj keby ju evidoval, on ju z osobného presvedčenia nepodpíše.

„Dovolím si v tejto veci zodpovedne konštatovať, že Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky k dnešnému dňu neeviduje žiadnu žiadosť o vydanie schvaľovacej doložky, respektíve odporúčacej doložky na uvedenú učebnicu, a to, čo sa publikovalo v novinách, je viac-menej polopravda,“ odpovedal minister na otázku poslanca Richarda Vašečku (OĽaNO). Vašečku trápil neželaný ideologický vplyv na deti.

Ministerstvo by učebnicu neodporučilo

Pri vydávaní schvaľovacích doložiek na učebnice, učebné texty a pracovné zošity postupuje ministerstvo školstva v súlade s ustanovením školského zákona. Čaplovič povedal, že ak sa v blízkej budúcnosti žiadosť o schválenie takejto učebnice objaví, budú k nej pristupovať citlivo.

Vyhlásil tiež, že ak učebnica nebude po odbornom posúdení v súlade so štátnym vzdelávacím programom, školským zákonom a ostatnými právnymi predpismi, ministerstvo školstva ju neodporučí. Doplnil, že ako človek, ktorý uznáva sociálne a kresťanské hodnoty, učebnicu nepodpíše. „Odmietam takéto texty osobne a pokiaľ budem na ministerstve, takúto učebnicu nepodpíšem,“ uzavrel minister.

Inštitút ľudských práv sa veľkému záujmu o pripravovanú publikáciu teší. „Verejná diskusia je nevyhnutným predpokladom skutočného naplnenia ľudských práv,“ hovorí Weisenbacher. Upresnil, že inštitút nepripravuje učebnicu, ktorú by chceli zaviesť do osnov v školách. Publikácia má za cieľ v zmysle ľudskoprávnych dokumentov, ktoré sú záväzné a platné v SR, informovať mladých ľudí, stredoškolákov a vysokoškolákov o LGBTI menšine.

Dobrovoľný doplnok

Dúhový PRIDE 2013
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Text bude bezplatne slúžiť študentom, vyučujúcich a školám ako dobrovoľný doplnok. „Vzhľadom na to, že kniha ešte nebola vydaná, nechápem, ako pán poslanec Vašečka môže vedieť, že bude predstavovať ´neželaný ideologický vplyv´,“ hovorí Weisenbacher.

Ministrove vyjadrenia chápe v intenciách schvaľovacieho procesu, ktorý prebieha podľa zákona. „Doteraz žiadosť nebola podaná a v médiách a na internete sa šírili rôzne informácie. Ak by som si mal urobiť obraz o tejto publikácií na základe niektorých výmyslov, ktoré sa o nej písali na internete, asi by som ju neschválil ani ja,“ konštatuje Weisenbacher. Jej obsah je v zmysle platnej legislatívy v oblasti ľudských práv a má za cieľ informovanosťou prispieť k vyššej tolerancii v našej spoločnosti, uzatvoril.

Ucelený text o právach ľudí s inou ako heterosexuálnou orientáciou a odlišnou rodovou identitou sa na stredné školy dostane počas nadchádzajúceho školského roka. Na projekt Vzdelávaním proti homofóbii, informovanosťou k tolerancii dostane inštitút 15-tisíc eur z dotačného systému rezortu diplomacie, ktorý slúži na podporu a ochranu ľudských práv.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan ČaplovičPeter Weisenbacher