Minister Čaplovič podľa Beblavého klame, obvinenia odmietol

Dušan čaplovič
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) – Za nepravdivé dnes označili obvinenia ministra školstva Dušana Čaploviča zo zodpovednosti za závažné prešľapy v projekte Rezortného informačného systému poslanec SDKÚ-DS Miroslav Beblavý aj exriaditeľ Ústavu informácií a prognóz v školstve (ÚIPŠ) Roman Baranovič.

„Obvinenia a vyjadrenia ministra Čaploviča sú vykonštruované a nezakladajú sa na pravde,“ povedal Baranovič pre agentúru SITA v reakcii na ministra, podľa ktorého vniesol do projektu chaos. Širšie stanovisko dá až po podrobnejšom preštudovaní audítorskej správy.

„Ja som v prvom rade rád, že pán minister Čaplovič sa konečne prihlásil k špinavej kampani, ktorú už mesiace voči mne vedie,“ zareagoval pre agentúru SITA poslanec Beblavý.

Video: Minister trestá zlyhania za nefunkčný informačný systém

Beblavý poprel Čaplovičove obvinenia

Učitelia štrajkujú
Foto: SITA/Marián Peiger

Zdôraznil, že sa žiadnym spôsobom nepodieľal na príprave projektu a nijakým spôsobom z neho neprofitoval. „Pán minister klame, že by som bol akýmkoľvek spôsobom zodpovedný za neúspech tohto projektu,“ doplnil s tým, že nikdy nebol v riadiacom výbore projektu a nemal o ňom nijaké informácie. Dodal, že bol v riadiacom výbore iného projektu, ktorý sa zišiel len raz a o informačnom systéme sa vôbec nehovorilo.

„Je zaujímavé, že minister Čaplovič sa najprv zákerne snažil naznačiť na tlačovke, že ja som z toho nejakým spôsobom profitoval, ale potom na priamu novinársku otázku, či to teda tvrdí, povedal, že on to netvrdí. To je podľa mňa charakteristické pre jeho prístup, že sa snaží zasmradiť, ale vie, že klame, takže priamo to nepovie,“ dodal Beblavý.

Minister spomenul Beblavého meno v spojitosti s firmou Edea partners a. s., ktorá sa taktiež podieľala na projekte. „Firmu som predal ešte v júni 2010, hneď ako som sa stal poslancom a od tej chvíle som s ňou nemal nič spoločné,“ zdôraznil.

Minister školstva po audite Rezortného informačného systému, za ktorý štát zaplatil 13 miliónov eur a doteraz nefunguje, obvinil Baranoviča, že do projektu vniesol chaos. Podľa Čaploviča je dokonca evidentné, že cielene donútil realizujúcu firmu dodávať aj to, čo nikdy nebolo predmetom verejnej súťaže.

Minister už prípad riešil

Akcia Havran 2012
Foto: SITA/Martin Havran

Podľa ministra má značnú zodpovednosť za neplnený projekt aj Beblavý. Spomenul, že zákazku na školenia pre projekt dostala priamym zadaním firma Edea partners a. s., ktorú dal do spojitosti v poslancom SDKÚ-DS.

Ďalej pripomenul, že od januára 2011 je Rezortný informačný systém oficiálne spojený s projektom Debyrokratizácia, kde bol Beblavý podpredsedom riadiaceho výboru projektu. Čaplovič už pre projekt z ministerstva prepustil generálneho riaditeľa sekcie informatiky Ivana Šiagiho. Po ďalších právnych krokoch chce vyvodiť zodpovednosť voči tým, ktorí zlyhali.

Rezortný informačný systém mal znížiť súčasnú administratívnu záťaž učiteľov a manažmentu základných a stredných škôl ako aj školských zariadení. V systéme sa mali podľa ministra objaviť informácie, koľko je žiakov, ako sú naplnené triedy, akí učitelia kde učia, ktoré školy sú podfinancované.

Edea Partners sa bráni proti tvrdeniam Čaploviča

Spoločnosť Edea Partners sa ohradila voči tvrdeniam ministra školstva Dušana Čaploviča, ktorý na tlačovej besede o Rezortnom informačnom systéme (RIS) uviedol, že spoločnosť dostala od Ústavu informácií a prognóz v školstve (ÚIPŠ) zákazku na školenia a firme nabiehali na účet peniaze bez verejnej súťaže za školenia na vymyslený a nefunkčný systém.

„Minister školstva na základe výsledkov auditu nesprávne uviedol, že vedenie UIPŠ zadalo zákazku súvisiacu s RIS spoločnosti Edea Partners a.s., rovnako nesprávna je suma, ktorú pán minister deklaroval,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poslal Miroslav Danko zo spoločnosti Edea Partners.

Spoločnosť vo vyhlásení tvrdí, že sa na tvorbe RIS nepodieľala a žiadnu zákazku v súvislosti s projektom od UIPŠ ani od ministerstva školstva nedostala. „Spoločnosť Edea Partners a.s. realizovala pre projekt RIS časť komunikačnej kampane vo forme infoseminárov ako subdodávateľ jedného z riešiteľov projektu,“ píše sa vo vyhlásení spoločnosti.

Spoločnosť realizovala 36 informačných seminárov na osemnástich miestach republiky, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 4 000 učiteľov. „Dodané služby ďalej zahŕňali dodávky e-learningu a zrealizovanie ďalších piatich školení pre úradníkov rezortu,“ píše sa vo vyhlásení. Spoločnosť Edea Partners bola jedným zo subdodávateľov projektu a hodnota zákazky tvorila iba „miniatúrny zlomok z celkovej sumy projektu“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan ČaplovičMiroslav Beblavý