Minister Čaplovič podrží Jána Richtera, diplom preveriť nedá

Ján Richter
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 2. mája (WEBNOVINY) – Minister školstva Dušan Čaplovič nebude vstupovať do záležitostí Univerzity Mateja Bela, bakalársky diplom ministra práce Jána Richtera, na ktorý upozornil denník SME, nedá preveriť.

Ja rešpektujem autonómnosť univerzít a to mi aj prikazuje zákon, ja nevstupujem do tohto procesu. Naviac do toho môže vstúpiť aj Akreditačná komisia vlády, ktorá môže mnohé veci posúdiť, ale je to vnútornou vecou univerzity,“ povedal dnes Čaplovič médiám.

Denník SME upozornil, že minister práce a generálny manažér Smeru Ján Richter vyštudoval za doktora práv vďaka spornému bakalárskemu diplomu z Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela. Diplom z 19. januára 2002 má podpis vtedajšieho rektora univerzity Milana Murgaša.

Richter ho teda získal päť mesiacov predtým, čo Murgaš verejne vyhlasoval, že ide o neakreditovaný študijný odbor, ktorý sa nemôže ukončiť titulom bakalár. Dnes bývalý rektor vraví, že nevie, ako je možné, že jeho absolventi tituly napriek tomu majú.

Murgaš, ktorého v roku 2009 vylúčili zo Smeru, si vraj na okolnosti nespomína. Či sú diplomy s Murgašovým podpisom antedatované, čo zákon nepripúšťa, môže podľa denníka SME preskúmať práve Akreditačná komisia. Tá však nemôže vykonať kontrolu bez ministrovho pokynu.

Ak dostaneme list, ktorým nás požiada, potom to môžeme overovať. Ale sami od seba takúto právomoc nemáme,“ povedal predseda komisie Ľubor Fišera denníku SME.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan ČaplovičJán RichterĽubor Fišera