Minister Carter: USA sú vo vojne so silami Islamského štátu

Foto: ilustračné, SITA/AP

WASHINGTON 10. decembra (WebNoviny.sk) – Americký minister obrany Ash Carter v stredu vyhlásil, že Spojené štáty sú „vo vojne“ so silami Islamského štátu (IS) a že nové americké špeciálne jednotky budú pomáhať v boji proti extrémistickej organizácii v Sýrii aj Iraku. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

„Skutočnosť je taká, že sme vo vojne,“ povedal Carter v senátnom výbore pre ozbrojené sily, kde vystúpil prvýkrát od série útokov v Bejrúte, na Sinaji, v Paríži a San Bernardine. IS tieto útoky organizoval alebo sa k nim aspoň neskôr prihlásil.

Carter: Je absolútne nutné zastaviť Islamský štát

Carter povedal, že masakre v Paríži a kalifornskom San Bernardine boli „útokom na civilizáciu, ktorú bránime“. Minister dodal, že je „absolútne nutné“ zastaviť Islamský štát, a to tak, že bude zneškodnený „hlavný nádor v Sýrii a Iraku“, ale aj inde vo svete, kde „táto organizácia zla metastázovala“.

Obrazom: Teroristické útoky v Paríži

Šéf rezortu americkej obrany uviedol, že prezident Barack Obama nariadil „špeciálnej sile“, aby pomohla irackým ozbrojeným zložkám a kurdským oddielom péšmarga vyvíjať tlak na Islamský štát, konkrétne vojenskými zásahmi a zhromažďovaním spravodajských informácií.

Američania sú pripravení poskytnúť Iračanom vrtuľníky a poradcov

Carter súhlasil, že organizáciu IS sa nepodarilo ochromiť, ale dodal, že boj proti nej napriek tomu nadobúda „spád“. Minister poukázal na úspešný postup sýrskych opozičných síl a kurdských bojovníkov péšmarga, ktorí už od IS dobyli naspäť 900 štvorcových kilometrov na severovýchode Sýrie. A teraz sa zameriavajú na Rakku, faktické hlavné mesto IS v Sýrii.

USA sú podľa Cartera pripravené poskytnúť irackým silám útočné vrtuľníky a poradcov, aby im „pomohli dokončiť prácu“, teda znovu dobyť Ramádí, metropolu provincie Anbar. IS ovládol Ramádí, ktoré sa nachádza 110 kilometrov západne od Bagdadu, v máji. Bolo to najväčšie víťazstvo radikálnej sunnitskej organizácie za celé mesiace, pripomenula agentúra DPA.

Carter zdôraznil, že USA a ich koaliční spojenci budú pokračovať v náletoch a podnikať špeciálne operácie, ale radšej sa vyhnú rozsiahlemu nasadeniu pozemných síl.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama
Firmy a inštitúcie Islamský štát