Minister financií Kažimír netrpí „sorosofóbiou“, vláda sa po vylievaní vedier špiny musí brániť

Peter Kažimír
Slovenský minister financií Peter Kažimír. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

BRATISLAVA 7. marca (WebNoviny.sk) – Podpredseda Smeru a minister financií Peter Kažimír si myslí, že v situácii, v akej je naša krajina, by sa deväť z desiatich európskych prezidentov snažilo situáciu upokojiť, vyhlásenie prezidenta Andreja Kisku v nedeľu ju však vyhrotilo, keďže v podstate vyzval na povalenie vlády.

Pokiaľ ide o konšpirácie o stretnutí prezidenta s Georgeom Sorosom, podľa Kažimíra nejde ani tak o to, že sa stretli, ale, že vláda nevie, o čom sa rozprávali. K tomu, že Mária Trošková bola na rokovaní s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou napriek protestom nemeckej diplomacie, sa Kažimír nevyjadril. Výhrady koaličného Mosta-Híd k ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi podľa ministra financií vnímajú.

Vytvárajú sa rôzne konšpiračné teórie

Nepovažujem sa za ‚sorosológa‘, ani netrpím ‚sorosofóbiou‘, poviem to úplne otvorene. Ale vnímam to tak, že sa bránime. Teraz, v období, keď za posledných 14 dní sa každý deň vylievajú vedrá špiny na vládu, na jednotlivých členov vlády, vytvárajú sa tu rôzne konšpiračné teórie, je to všetko dovolené z tohto pohľadu,“ povedal s tým, že keď sleduje vyjadrenia prezidenta, opozície a číta komentáre, má pocit, akoby si títo ľudia mysleli, že je dovolené všetko.

Pokiaľ ide o Georgea Sorosa, Kažimír tvrdí, že to nemá spoločné nič s antisemitizmom. Zároveň však dodal, že nejde ani tak o to, „prečo došlo k stretnutiu, ale prečo nebol úplne jasný obsah stretnutia, pretože pri nabitom programe prezidenta v New Yorku jedno stretnutie bolo súkromné. Z vlastnej skúsenosti vieme, že predseda vlády, ministri, predseda parlamentu sú sprevádzaní ľuďmi z ministerstva zahraničných vecí. Doslova ich musíte vykopnúť z miestnosti, aby tam neboli, pretože z podstaty veci tam musia byť,“ pokračoval Kažimír.

Ak hovoríme o prezidentovi, je tu možno prekvapenie z toho pohľadu, že deväť z desiatich prezidentov v Európe by organizovalo okrúhle stoly, snažilo by sa situáciu upokojiť. Bohužiaľ, pán prezident v nedeľu túto situáciu vyhrotil výzvou na povalenie tejto vlády,“ povedal Kažimír.

Žiga stále považuje koalíciu za väčšinovú

Pokiaľ ide o rozhovory prezidenta s opozičnými politickými stranami, minister hospodárstva Peter Žiga povedal, že koalíciu považuje stále za väčšinovú a nemá pocit, že by prezident vedel urobiť rekonštrukciu vlády s nimi. „Budeme to riešiť tak, aby to boli konštruktívne návrhy a aby sme zabezpečili stabilitu tejto krajiny. Prídeme s riešením, ktoré bude pre Most predpokladáme postačujúce,“ povedal Žiga.

Ministri zareagovali aj na to, že parlament čaká hlasovanie o dôvere vlády. „Myslím si, že dnes začína byť jasný časový scenár tejto politickej krízy. Predpokladám, že takto o týždeň bude všetko jasné,“ povedal Kažimír. Žiga upozornil, že politické rokovania ich čakajú a z nich bude jasné, či to prežijú alebo nie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján KuciakMária TroškováPeter KažimírPeter Žiga
Firmy a inštitúcie Vláda SR