Minister Gajdoš predloží vláde projekt transportérov 8×8 do konca roka, testy boli pozitívne

ARMÁDA: Výcvik aktívnych záloh
Minister obrany SR Peter Gajdoš (vpravo) Foto: archívne, SITA/MO SR

BRATISLAVA 28. júla (WebNoviny.sk) – Projekt transportérov 8×8, ktoré vyvíjalo Ministerstvo obrany SR v spolupráci s fínskou zbrojovkou Patria, predloží minister Peter Gajdoš (SNS) na rokovanie vlády SR do konca kalendárneho roka.

Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa rezortu Danka Capáková s tým, že v súčasnosti ministerstvo kompletizuje nevyhnutné podklady.

Skúška prototypu s pozitívnymi výsledkami

Pri väčších transportéroch sa zatiaľ počíta so sumou 417 miliónov eur, v ktorých je započítaný aj výcvik, munícia či logistická podpora. Rezort obrany začal na tomto projekte pracovať ešte koncom kalendárneho roka 2017 v spolupráci s fínskou Patriou. Prototyp vozidla 8×8 už prešiel podnikovými a vojskovými skúškami s pozitívnymi výsledkami. Na novú kolesovú techniku by malo ísť až 1,2 miliardy eur, pričom ministerstvo plánuje obstarať 81 kusov 8×8 a vyše 400 kusov menších transportérov typu 4×4.

Minister obrany predloží materiály na rokovanie vlády v súlade s jej uznesením, teda do konca roka 2018. V súčasnosti sa materiály spracovávajú,“ uviedla pre agentúru SITA Danka Capáková. Obrnený transportér už absolvoval vojskové skúšky v extrémnom prostredí na severe Európy aj na území Slovenska. V prípade, že sa vláda rozhodne pre tento konkrétny projekt, bude musieť uvoľniť pre obranárov do 417 miliónov eur, v ktorých budú zahrnutých 81 vozidiel, munícia, výcvik či logistická podpora.

Kritika časti opozície

Predstavitelia rezortu obrany avizovali, že odhadovaná cena by sa mala znížiť na približne tri milióny eur za jeden kus. Či sa budú znižovať aj celkové náklady, alebo bude obstaraných viac vozidiel, nie je teraz známe. V prípade odobrenia sa budú nové transportéry postupne montovať priamo na území Slovenskej republiky.

Obstaranie nových transportérov sprevádza kritika časti politickej opozície a bezpečnostných analytikov, ktorí spochybňujú najmä nedostatok informácií či podozrenia z možnej korupcie v rámci fínskej zbrojovky pri dodávkach vojenskej techniky v iných krajinách.

Ozbrojeným silám SR by okrem novej kolesovej techniky mala pribudnúť aj nová výbava v rámci supersonických lietadiel či nových radarových systémov. Vláda SR totiž ešte pred letnou prestávkou rozhodla o tom, že ministerstvo obrany môže obstarať nové radary za 155 miliónov eur a americké stíhačky F-16 Block 70/72, na ktoré vyčlení Slovenská republika 1,589 miliardy eur. Vojaci dostali už ďalšie dva vrtuľníky typu UH-60M Blackhawk, z deviatich kusov tak majú už k dispozícii štyri. Slovenská republika tiež deklarovala, že v roku 2020 bude navýšený rozpočet na úroveň 1,6 percenta HDP a v roku 2024 až na rovné dve percentá.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Danka CapákováPeter Gajdoš
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SR