Minister Gajdoš predstavil veľvyslankyni Švédska armádne projekty modernizácie a dostal list

Peter Gajdoš
Minister obrany SR Peter Gajdoš. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 22. júna (WebNoviny.sk) – Hlavnou témou stretnutia ministra obrany Petra Gajdoša (SNS) so švédskou veľvyslankyňou Helen Eduardsovou boli slovenské armádne projekty modernizácie.

Okrem modernizácie Švédi odovzdali aj list od národného riaditeľa pre vyzbrojovanie Ministerstva obrany Švédskeho kráľovstva Görana Martenssona, ktorý je potvrdením oficiálnej ponuky švédskej vlády o nadzvukových stíhačkách Gripen.

Stretnutie sa uskutočnilo na základe požiadavky švédskej strany a agentúru SITA o ňom informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

Zvažujú posledné dve ponuky

Šéf rezortu obrany Gajdoš diskutoval so švédskou veľvyslankyňou aj o spolupráci medzi oboma krajinami v oblasti výcviku a vzdelávania. Minister pri tejto príležitosti vyzdvihol spoluprácu oboch krajín v rámci centier výnimočnosti pre oblasť likvidácie nevybuchnutej munície.

Zároveň informoval švédsku veľvyslankyňu o plánovanom medzinárodnom cvičení Toxic Valley 2018 a privítal účasť švédskej strany na cvičení vo forme vyslania pozorovateľov.

Ministerstvo obrany SR avizovalo, že v rámci budúcnosti nadzvukového letectva zvažuje posledné dve ponuky, okrem švédskych Gripenov aj americké stroje F-16. Slovenský rezort obrany si iba pred nedávnom vymieňal so švédskou spoločnosťou Saab, ktorá vyrába stíhačky Gripen, mediálne odkazy.

Odmietavá reakcia spoločnosti Saab

Švédska spoločnosť Saab reagovala odmietavo najmä na vyhlásenia ministra obrany SR Petra Gajdoša (SNS), ktoré zazneli v sobotu 16. júna v relácii RTVS Sobotné dialógy. Gajdoš vtedy povedal, že o žiadnej ponuke vybudovania logistického či podporného centra pre stíhačky Gripen nevie. Saab vo svojom oficiálnom stanovisku následne uviedol, že slovenský rezort obrany informovali o tejto možnosti ešte v októbri 2017.

„Spoločnosť Saab si je vedomá toho, že počas rozhovoru v slovenskom rádiu v sobotu 16. júna povedal slovenský minister obrany Peter Gajdoš, že nedostal žiadnu ponuku od Švédskeho kráľovstva, ktorá by sa týkala návrhu spoločnosti Saab na výstavbu Gripen Support Centre (podporného centra, poznámka red.) na Slovensku a s tým spojeného vytvorenia 500 pracovných miest v prípade, že sa Slovensko rozhodne vybrať lietadlá Gripen pre svoje letectvo,“ uviedli Švédi v reakcii na Gajdošove slová.

Centrum nebolo súčasťou dohody

Podľa Saabu bola informácia o tomto zámere doručená na slovenské ministerstvo už 26. októbra 2017, čo je v rozpore s tvrdeniami šéfa ministerstva Petra Gajdoša, navyše osobne aj so sprievodnými listami predstaviteľov spoločnosti.

„Skutočnosť je taká, že 26. októbra 2017 bol návrh spoločnosti Saab na výstavbu Gripen Support Centre na Slovensku oficiálne osobne doručený na slovenské ministerstvo obrany,“ dopĺňalo stanovisko.

Ministerstvo obrany argumentovalo následne tým, že vybudovanie podporného centra nebolo súčasťou oficiálnej ponuky. „Ministerstvo obrany zdôrazňuje, že v zmysle platnej legislatívy musia byť podmienky pre oboch možných dodávateľov rovnaké. To znamená, že rezort obrany nemôže prihliadať na mediálne vyhlásenia alebo lobistické tlaky ktorejkoľvek z konkurenčných firiem. Jednoznačne platí, že v zmysle uznesenia vlády SR sú jedinými oficiálnymi ponukami tie, ktoré predložili vlády USA a Švédska. A opätovne zdôrazňujeme, že súčasťou oficiálnej ponuky švédskej vlády nie je vybudovanie logistického centra na Slovensku,“ uzavrela vtedy Capáková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Danka CapákováPeter Gajdoš
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRSaab Automobile