Minister Gál podľa Matoviča predstavil „taľafatky“, líder OĽaNO chce voliť ústavných sudcov v parlamente

Gábor Gál
Minister spravodlivosti Gábor Gál. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

BRATISLAVA 28. mája (WebNoviny.sk) – Kľúčovou podmienkou k tomu, aby bol Ústavný súd SR výkladnou skriňou súdnictva, je, aby kandidáti na ústavných sudcov boli volení ústavnou väčšinou.

Beztrestnosť do roku 2031

„To, čo minister spravodlivosti dnes predstavil, sú taľafatky,“ uviedol na pondelkovej tlačovej besede líder hnutia OĽaNO Igor Matovič po tom, ako v pondelok minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) predstavil zmeny podmienok vo voľbe kandidátov na ústavných sudcov. „Podstatné je, koľko poslancov bude schvaľovať týchto kandidátov,“ uviedol Matovič s tým, že 76 hlasov, je málo.

Tak si podľa neho vládna koalícia zvolí kandidátov, „čím si zabezpečia, že budú mať do roku 2031 beztrestnosť“. Kritériá, ktoré v pondelok Gál predstavil, napríklad minimálny vek na ústavného sudcu, sú podľa Matoviča nepodstatnosť. Matovič dodal, že hnutie OĽaNO podá pozmeňovací návrh k novele zákona, ktorým navrhne, aby kandidátov volila ústavná väčšina, teda 90 poslancov Národnej rady SR.

Nové podmienky

Kandidáti na ústavných sudcov sa budú podľa Gála voliť po novom. Budú musieť mať minimálne 45 rokov, za ich zvolenie na sudcov bude musieť zdvihnúť ruky aspoň 76 poslancov a budú musieť byť „všeobecne uznávanou osobnosťou v oblasti práva“. Okrem toho budú musieť ovládať svetový cudzí jazyk a mať justičnú skúšku – prokurátorskú, notársku či advokátsku alebo pravidelnú publikačnú činnosť vo svojom odbore alebo budú musieť byť vedeckými pracovníkmi.

Nové podmienky sa týkajú nielen odborných schopností, ale sudcovia, ktorých si parlament po novom zvolí, budú musieť mať aj morálnu a hodnotovú integritu. Kandidát bude musieť napísať takisto aj motivačný list. Novela ide v pondelok do medzirezortného pripomienkového konania, minister podľa vlastných slov preto materiál považuje za živý a vie si predstaviť aj ďalšie zmeny.

Takisto vie, že budú musieť o týchto navrhovaných zmenách rokovať s opozíciou. „Tento materiál je pre mňa stále živý, každá zmena, ktorú navrhne opozícia, musí nájsť oporu aj v koalícii. Ten kompromis musíme nájsť, keď chceme 90 hlasov,“ povedal v pondelok na tlačovej konferencii Gál.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gábor GálIgor Matovič
Firmy a inštitúcie Most-HídMS Ministerstvo spravodlivosti SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiÚstavný súd SR