Minister Glváč si chce od Britov požičať lietadlo

Spitfire
Foto: wikipedia.org

BRATISLAVA 3. júla (WEBNOVINY) – Aj o nedávnom objave 20 britských bojových lietadiel Spitfire, ktoré počas 2. svetovej vojny zakopali v Barme, aby nepadli do rúk okupantov, hovoril dnes minister obrany Martin Glváč s veľvyslankyňou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku Susannah Montgomery.

Nález podľa ministra zaujal aj náš Vojenský historický ústav.

Keďže na lietadle Spitfire lietal v RAF aj náš slávny letec Otto Smik, ktorého meno nesie naše zmiešané krídlo na Sliači, máme veľký záujem o dlhodobé zapožičanie lietadla do zbierky Vojenského historického múzea,“ uviedol na stretnutí Glváč. Britská strana prisľúbila, že preverí možnosti, ako tejto prosbe vyhovieť.

Aj o rozhodnutí francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda stiahnuť francúzskych vojakov z misie ISAF v Afganistane hovoril minister Glváč s veľvyslancom Francúzskej republiky na Slovensku Jean-Marie Brunom.

Glváč uvítal, že francúzske jednotky v krajine zostanú aj naďalej, hoci s pozmeneným mandátom.

Chcem zopakovať náš záujem naplniť naše záväzky, dohodnuté na medzinárodnej úrovni. Budeme rešpektovať princíp „spolu sme prišli, spolu odídeme“, ale naším zámerom je transformovať slovenský kontingent v Afganistane tak, ako sme to už niekoľkokrát prezentovali na rôznych úrovniach,“ uviedol Glváč.

Veľvyslanec Bruno prízvukoval, že Francúzsko považuje Slovensko za veľmi dôveryhodného a spoľahlivého partnera v Afganistane. Hoci v tomto roku sú rozbehnuté už dve desiatky bilaterálnych aktivít v oblasti obrany, obe krajiny by privítali ešte väčší priestor.

V tejto súvislosti minister Glváč odporučil užšiu spoluprácu medzi generálnymi štábmi ozbrojených síl oboch štátov a ponúkol francúzskej strane možnosť využiť výcvikový priestor Lešť na cvičenie francúzskych vojakov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Glváč