Minister Gröhling sa vyjadril ku kauze svojej diplomovky, odstúpiť sa zatiaľ nechystá (video)

GRÖHLING: Vyhlásenie k diplomovej práci
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková.
  • aktualizované 14. júla 14:39

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) sa na utorňajšej tlačovej konferencii vyjadruje ku kauze svojej diplomovej práce.

Ako uviedol nateraz zostáva vo funkcii šéfa rezortu a zároveň sa bude uchádzať o dôveru školskej obce a všetkých ľudí, ktorým záleží na budúcnosti školstva. Zdôraznil, že nie je „prikovaný k stoličke“.

Diplomovka tematicky nadväzuje na bakalárku

Minister na utorkovom tlačovom brífingu uviedol, že jeho diplomová práca tematicky a obsahovo nadväzuje na jeho bakalárku. V čase, keď ju písal, dekanom stanovená smernica podľa neho povoľovala, aby bola diplomovka z 50 percent tvorená bakalárskou prácou študenta.

Viac o téme: Gröhlingova diplomová práca

Podľa Gröhlinga v danom období škola nestanovila žiadny limit na použitie zdrojov. „Netvrdím, že moja práca je hviezdna, ale nepovažujem za správne, aby sme práce posudzovali podľa podmienok, ktoré sú nastavené teraz,“ povedal minister.

Mal by podľa vás minister Branislav Gröhling pre kauzu svojej diplomovej práce odstúpiť z funkcie?

Zdôraznil, že na škole strávil desať semestrov a na základe svojho indexu dokáže zdokumentovať, že absolvoval všetky skúšky a niektoré dokonca na viacero pokusov.

Video: Tlačová konferencia

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Prácu dal preveriť z vlastnej iniciatívy

Gröhling tiež uviedol, že svoju diplomovú prácu dal preveriť z vlastnej iniciatívy. Keďže to však neumožňoval slovenský systém, požiadal o preverenie českých kolegov. Dodal, že diplomovka bola, je aj bude zverejnená v školskej knižnici. Použité zdroje, ako tvrdí, uvádza na konci práce alebo pod čiarou. Minister sa dôrazne ohradil voči tvrdeniam, že školu vyštudoval vďaka podvodu.

Vysvetlil, že jeho cieľom je vzniknutú situáciu zrozumiteľne a vecne priblížiť v rámci súčasného obdobia. „Mrzí ma, že táto práca nás vracia do minulosti. Chcem sa pozerať do budúcna,“ povedal Gröhling. Zároveň dodal, že k ministerskej stoličke „nie je prikovaný“, ale napriek tomu sa bude uchádzať o dôveru školskej obce, pretože chce pokračovať v reformách, ktoré plánuje v septembri reálne prezentovať.

Ako uviedol, ak príde požiadavka od koaličných partnerov, nemá problém prísť za kolegami a danú vec im vysvetliť. Gröhling na záver dodal, že nemá problém poslať kontrolu na Paneurópsku vysokú školu (PEVŠ). Ak to urobí, výsledky budú zverejnené.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR