Minister Kaliňák sa mestských policajtov nezastal

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prvý míting predvolebnej kampane strany Smer SD
Podpredseda strany SMER - sociálna demokracia Robert Kaliňák počas prvého mítingu predvolebnej kampane strany SMER-SD. Topoľčany, 16. január 2012. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 21. júna (WEBNOVINY) – Vytvoriť univerzálny systém sociálneho zabezpečenia mestskej polície, platný na celom Slovensku, nie je možné.

Sú totiž platení z rôznych samosprávnych rozpočtov.

Myslí si to minister vnútra Robert Kaliňák v súvislosti so snahou obecných a mestských polícií, ktoré by chceli dostávať výsluhové dôchodky podobne ako ostatné ozbrojené zložky.

„Samozrejme, oni si môžu vytvoriť vlastný systém pre každú obec a mesto, len neviem, či je to tak samozrejme možné, aby im to mestá boli ochotné prispievať,“ dodal minister.

Kaliňák vidí medzi policajtmi rozdiely

Policia
Foto: SITA/Richard Nemec

Kaliňák upozornil, že mestské polície fungujú na úplne inom princípe ako štátna polícia, a to nielen z pohľadu náročnosti prijímacích konaní, služobných povinností či nárokov, čo vlastne musia plniť.

„Na druhej strane chápem, čoho sa mestskí policajti dožadujú, pretože ich služba v mnohých oblastiach, najmä v tých náročnejších – v oblasti verejného poriadku – nie je nijakým spôsobom jednoduchšia,“ konštatoval.

Oblasti, v ktorých sú štátni policajti primárne znevýhodnení oproti mestským policajtom, sú však podľa ministra v celku zásadné.

„Ale to nijako nebráni, aby sme sa nad tým zamysleli, aby si sami taký systém vytvorili. Len oni nevedia mať spoločný systém – to treba vedieť, že oni sú teritoriálne lokalizovaní na kataster svojej obce, čo u policajtov neplatí,“ hovorí Kaliňák.

Policajt môže byť odvelený z jednej strany republiky na druhý a bude tam slúžiť, pretože to mu prikazuje jeho služobný pomer. Mestských policajtov sťahovať nemožno a platí, že oni sú zamestnaní obcou.

Policajti si už dnes na rozdiel od civilných zamestnancov, medzi ktorých patria aj mestskí policajti, platia oveľa viac na svoje dôchodky – preto ich majú vyššie. Bežný odvod na dôchodkové poistenie je 18 percent z príjmu, u policajtov je to 22 percent a tento podiel sa im ešte môže zvýšiť.

Zbierajú podpisy, podávajú žaloby

Ivan gasparovic
Foto: SITA/Michal Burza

Predstavitelia obecných a mestských polícii bojujú o podobné sociálne zabezpečenie, ako majú štátni policajti, prípadne vojaci a iné ozbrojené zbory.

Naposledy boli za prezidentom, ktorý im odporučil pripraviť so Združením miest a obcí Slovenska a s Úniou miest Slovenska návrh legislatívy.

Skúšajú sa domôcť svojej pravdy aj cez súdy – podali diskriminačné žaloby a získali 30 podpisov poslancov pod ústavnú sťažnosť.

Prezident Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií SR Ján Andrejko nesúhlasí s rozdielnym prístupom len preto, že nepatria pod štátnu správu, ale pod samosprávu, a tvrdí, že všetci sú (štátne ozbrojené zložky aj obecné a mestské polície) jedna verejná správa.

Podľa predsedu Asociácie príslušníkov obecných polícií SR Ľubomíra Marjoviča mestské polície robia tú najnepríjemnejšiu drobnú mravčiu robotu. Napriek tomu ich sociálne, zdravotné a dôchodkové zabezpečenie zostáva na periférii diania a bez záujmu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert Kaliňák
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR