Minister Kamenický stojí pred tromi výzvami, prezident Kiska upozornil aj na porušovanie zákona

Prezident vymenoval ministra financií SR
Prezident SR Andrej Kiska (v popredí) počas vymenovania ministra financií na návrh vlády SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 7. máj 2019. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 7. mája (WebNoviny.sk) – Prezident SR Andrej Kiska po utorkovom menovaní nového ministra financií Ladislava Kamenického naznačil niekoľko výziev, ktoré Slovensko čakajú.

Spomenul možné zhoršenie ekonomického rastu, nenaplnenie vyrovnaného rozpočtu, ako aj to, že zákony prechádzajú bez odbornej diskusie. „Situácia, v ktorej preberáte ministerstvo financií, z pohľadu celosvetového alebo aj slovenského, nie je jednoduchá,“ upozornil nového ministra Kiska.

Svetovej ekonomike sa nemusí dariť

Podľa Kisku sa objavujú signály o tom, že svetovej ekonomike sa nemusí v najbližšom období dariť. „Predpoveď ekonomického rastu Nemecka sa výrazne zhoršila a Nemecko je ťahúňom Európskej únie a náš priemysel veľmi závisí na tom, ako sa darí Nemecku,“ skonštatoval Kiska.

Takisto signály z domácej ekonomiky podľa prezidenta hovoria o tom, že je pred nami obdobie krízy. Klesá totiž počet inzerátov voľných miest na prácu, veľkí zamestnávatelia nehľadajú nových pracovníkov a spoliehajú sa na prirodzenú fluktuáciu, aby stav pracovníkov znížili.

Hrozí nám podľa Kisku aj riziko automatizácie, ktorá môže taktiež ohroziť počet pracovných miest. „Vyčerpali sme rast založený na priemyselnej veľkovýrobe,“ povedal Kiska.

Hrubý domáci produkt rástol

Na druhej strane prezident pozitívne ohodnotil to, že Slovensko má za sebou výborné roky, keď hrubý domáci produkt rástol a nezamestnanosť klesla na historicky najnižšiu úroveň. Taktiež pozitívnou správou je informácia o vyrovnanom štátnom rozpočte.

Objavujú sa podľa Kisku aj veľké „ale“. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť hovorí o rizikách a hrozí, že vyrovnaný rozpočet ostane len snom a Slovensko môže skončiť v deficite.

„Parlament a vláda majú ako keby rozdielnu finančnú politiku. Mnohé pre štátny rozpočet dôležité návrhy sa presadzujú poslaneckými návrhmi a neprechádzajú diskusie u odborníkov,“ pokračoval Kiska.

Porušuje sa zákon o rozpočtových pravidlách

Dokonca sa podľa neho porušuje zákon o rozpočtových pravidlách, keď pri návrhu zákona, ktorý má dopad na štátne financie, nie sú spravené štúdie o finančných dopadoch. „Takým napríklad bol aj poslanecký návrh o zastropovaní dôchodkového veku. To sú veci, na ktoré musí minister financií dbať,“ dodal Kiska.

Premiér Peter Pellegrini na tlačovej konferencii skonštatoval, že kritika patrí k štandardnej politickej kultúre. „Ja som včera pokritizoval pána prezidenta a je úplne normálne, že pán prezident potreboval zase pokritizovať nás,“ povedal Pellegrini.

Avšak nepáčil sa mu spôsob. „Je lepšie, keď si to povieme doma zoči voči, ako keď potom rozprávame krížom krážom po svetových médiách, to Slovenskej republike škodí viac,“ dodal Pellegrini.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaLadislav Kamenický