Minister Kažimír má dvojaký meter, reaguje na audit KDH

Ministerstvo financií, ktorému šéfuje Peter Kažimír, vylepšilo prognózy hospodárskeho rastu. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 6. septembra (WEBNOVINY) – Minister financií Peter Kažimír má podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka dvojitý meter. Ako povedal Moravčík v nedeľu pre agentúru SITA, na seba a svojich ľudí je mäkký a na ostatných je tvrdý.

„Audit na finančnej správe potvrdil viacero vážnych zlyhaní, minister financií však odmieta vyvodenie akejkoľvek zodpovednosti. Chyby pri zúčtovaní zdravotných a sociálnych odvodov pre stovky tisíc Slovákov tak zostanú bez trestu. Ak by sa však stala podobná chyba na opačnej strane, teda u bežných ľudí, tí by dostali pokutu a boli im vyrubené ešte aj penále,“ upozornil Moravčík.

Závery auditu podľa Moravčíka potvrdzujú, že na finančnej správe sa nestala jedna malá chyba, ale viacero vážnych zlyhaní. Finančná správa meškala s prípravou podkladov pre Sociálnu poisťovňu 26 dní. Následne jej poslala dáta s chybami, a to nielen raz, ale štyrikrát po sebe v týždenných odstupoch. Ďalšie údaje s inými vážnymi chybami boli poslané ako podklad pre výpočet zúčtovania zdravotných odvodov. Audit taktiež potvrdil chýbajúce kontrolné mechanizmy.

„Minister financií svojim ľuďom trest odpustil, iných však tvrdo pokutuje. Dokazuje to výška vyrubených sankcií ľuďom za platenie daní. Pokým v roku 2012 boli sankcie za daň z príjmov fyzických osôb vo výške 2,6 milióna eur, tak v roku 2014 to bolo už vyše 6 miliónov eur. Znamená to, že zamestnancom, živnostníkom, brigádnikom a ďalším ľuďom sa sankcie za posledné dva roky zdvojnásobili,“ zdôraznil podpredseda KDH.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Kažimír
Firmy a inštitúcie Finančná správa SRKDH Kresťanskodemokratické hnutieMF Ministerstvo financií SR