Minister Korčok odsúdil aktivity, ktoré mali poškodiť bezpečnosť Českej republiky

Ivan Korčok
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS) odsúdil „podvratné aktivity namierené na bezpečnosť Českej republiky“.

Vo svojom profile na sociálnej a mikroblogovacej sieti tak podporil ČR, ktorú označil za najbližšieho suseda a spojenca Slovenska.

Za výbuchom skladov zrejme stoja Rusi

Minister tak reagoval na mimoriadnu tlačovú konferenciu premiéra ČR Andreja Babiša a ministra vnútra a dočasného ministra zahraničia ČR Jana Hamáčka zo 17. apríla, na ktorej oznámili vyhostenie 18 ruských diplomatov.

Identifikovali ich totiž ako pracovníkov ruských tajných služieb. Podľa Babiša a Hamáčka existuje podozrenie, že sa Rusko podieľalo na výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014.

„Musíme ďalej posilňovať našu spoluprácu a odolnosť, aby sme zaistili bezpečnosť našich občanov,“ uviedol Korčok.

Korčok vyjadrí podporu aj osobne

Viac informácií verejnosti Korčok poskytol vo svojom profile na sociálnej sieti po telefonáte s českým kolegom Hamáčkom. Priblížil, že mu tlmočil podporu pre diplomatické kroky a všetky opatrenia na zaručenie bezpečnosti občanov ČR v súvislosti so zisteniami okolností spomínaného výbuchu.

„Tieto udalosti potvrdzujú dlhodobé zistenia našich spravodajských služieb, že aj naše krajiny sú cieľom operácií zameraných proti ich bezpečnosti a stabilite,“ doplnil.

Zároveň uviedol, že svoju podporu ČR osobne vyjadrí aj v pondelok 19. apríla na rokovaní ministrov zahraničných vecí Európskej únie.

Plánuje tiež vyzdvihnúť význam spolupráce spojeneckých spravodajských služieb. Tie majú podľa neho kľúčovú úlohu pri zaručení vnútornej bezpečnosti a ochrane aj slovenských štátnych záujmov.

Česko vyhostilo osemnásť diplomatov

Hamáček vysvetlil, že sa rozhodol vyhostiť všetkých zamestnancov ruského veľvyslanectva v Prahe, ktorých české tajné služby identifikovali ako pracovníkov ruských tajných služieb.

„Do 48 hodín musí opustiť Českú republiku 18 pracovníkov ruskej ambasády,“ vysvetlil Hamáček, ktorý je aj vicepremiérom.

Babiš a Hamáček sa informácie od českej rozviedky dozvedeli večer 16. apríla. O svojich krokoch už informovali aj prezidenta Miloša Zemana, ktorý im podľa Babiša „vyjadril absolútnu podporu“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišIvan KorčokJan HamáčekMiloš Zeman
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR