Minister Krajčí oznámil nové opatrenia pre červené a oranžové regióny Slovenska (video)

Marek Krajčí
Minister zdravotníctva Marek Krajčí. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 4. septembra 16:51

Minister zdravotníctva Marek Krajčí mal v piatok tlačovú konferenciu po skončení rokovania Pandemickej komisie Vlády SR.

Druhá vlna koronavírusu podľa Krajčího u nás začala importom prípadov zo zahraničia. Šéf rezortu zdravotníctva oznámil aj opatrenia pre červené a oranžové regióny.

Červené, oranžové a zelené regióny

Najhoršia situácia je v okresoch Bratislava I. a Michalovce, na semafore rizikových okresov svietia preto na červeno.

Medzi oranžové sa na semafore zaradili zvyšné mestské časti Bratislavy, Pezinok, Senec, Tvrdošín, Dunajská Streda, Galanta, Ilava, Považská Bystrica, Púchov, Prešov, Sabinov, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom a Trenčín. Ostatné regióny Slovenska sú zatiaľ na semafore v zelenej farbe.

Viac o téme: Koronavírus

Keďže v rizikových regiónoch je rastúci trend nákazy, pandemická komisia odporúča prijať v červených a oranžových okresoch niekoľko opatrení.

Návrh nových opatrení pre rizikové regióny

  • zákaz konania hromadných podujatí v interiéri od 23 hod večer do 6 hod ráno, s výnimkou svadieb do 150 osôb
  • zákaz konania hromadných podujatí v exteriéri nad 500 osôb a interiéri nad 250 osôb
  • odporučiť samospráve, aby vydala zákaz konzumácie alkoholu po desiatej večer
  • zákaz používania vodných fajok

Prijať by sa podľa komisie mal zákaz konania hromadných podujatí v interiéri od 23:00 do 6:00 ráno s výnimkou svadieb do 150 osôb. Odporúča tiež zakázať konanie hromadných podujatí v exteriéri nad 500 osôb a interiéri nad 250 osôb.

„Odporúčame tiež samospráve, aby vydala zákaz konzumácie alkoholu po 22:00 a takisto navrhujeme prísne zakázať používanie vodných fajok,“ konštatoval šéf rezortu zdravotníctva.

Rizikové oblasti v zahraničí

Nárast ochorení COVID-19 evidujeme podľa Krajčího v celej Európe a situácia začína byť vážna aj v Česku a Rakúsku.

Zoznam červených krajín sa ale pandemická komisia rozhodla nemeniť. V Rakúsku je však riziková oblasť Viedne a v Česku je to Praha. Krajčí neodporúča do týchto oblastí cestovať, ak tam už ľudia musia ísť, tak by mali dodržiavať všetky opatrenia a nemali by napríklad navštevovať hromadné podujatia.

Situácia nie je podľa neho dobrá ani na talianskom ostrove Sardínia, rizikovým regiónom začína byť aj Budapešť. „Čo sa týka Ukrajiny, v hre je aj úplné uzatvorenie hraníc,“ konštatoval. „Prehodnocujeme Švédsko a Bulharsko, kde sa situácia začína zlepšovať a možno sa dostanú do zelených krajín,“ povedal Krajčí a doplnil, že Poľsko je stabilné.

Čo sa týka importu nákazy zo zahraničia, najviac prípadov Slovensko eviduje v auguste rovnako ako v júli z Ukrajiny. Na druhom mieste sa však ocitlo Chorvátsko, tretiu pozíciu si udržuje Česko.

Video: Tlačová konferencia

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek Krajčí
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR